تبلیغات
کتاب باز - نگاه پنجشنبه 19

نگاه پنجشنبه 19

شنبه 21 مرداد 1391 11:08 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،


 هفته نامه «کتاب هفته نگاه پنجشنبه» که در عمر کوتاهش، توانسته خود را به عنوان یک نشریه جدی و موثر تثبیت کند، در شماره نوزدهم خود یک آس ژورنالیستی رو کرده است؛ گفت و گو با علی اکبر ناطق نوری. ناطق نوری برای نسل دوم خرداد شناخته شده است. او رقیب محمدخاتمی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1376 بود و گرچه این رقابت را واگذار کرد، اما اخلاق را وانگذاشت و با اینکه در مجلس پنجم می توانست مانع کار دولت جدید شود، اما با همدلی، هم جناح هایش را به رای اعتماد به کابینه خاتمی ترغیب کرد؛ کابینه ای که وزیر کشورش عبدالله نوری و وزیر فرهنگش عطاالله مهاجرانی بود. ناطق نوری پس از مجلس پنجم به حاشیه سیاست رفت و همواره به عنوان یکی از شیوخ جناح راست مطرح بود اما در مناظره معروف احمدی نژاد و مهندس موسوی، رئیس دولت نام او را بر زبان آورد و گفت: «آقای صفایی فراهانی هم در دولت شما پول دار شدند. پسران آقای هاشمی چه می کنند؟ آقای ناطق چطور زندگی می‌كند؟ پسرش چطور میلیاردر شد؟» و همین، بار دیگر نام ناطق نوری را به متن سیاست آورد. گرچه همه این اتفاقات باعث نشد او روزه سکوت خود را بشکند. حال و پس از سه سال، ناطق نوری روبه روی خبرنگار نگاه پنجشنبه نشسته و به سئوالات او پاسخ می دهد. بهانه این مصاحبه، بررسی امکان ایجاد حکومت علوی به مناسبت ایام شهادت حضرت امیر(ع) است. رئیس اسبق مجلس در جایی می گوید: «بنده قائلم به اینکه در حکومت ما رودربایستی هست. باید رودربایستی را  کنار بگذاریم. هرکس تخلف کرد با او برخورد کنیم. حالا هرکه باشد. نگوییم بد است. امیرالمومنین این کار را نمی کرد. من ناطق اگر واقعاً تخلف دارم باید بررسی شود. اساساً چرا مثل منی مورد سوال و مواخذه قرار نگرفت. واقعاً این سوال جدی من است. تعارف نمی کنم. واقعاً من چرا مورد سوال قرار نگرفتم؟ چرا مواخذه نشدم؟ اگر نسبتی داده شد، چرا تحقیق نشد، بررسی نشد که این درست است یا درست نیست. واقعاً برای من سوال است و اصلاً این برای من مسئله است، برای جامعه هم مساله است، مردم ماها را می بینند. ما روحانی هستیم. در انقلاب هم بوده ایم. متاسفانه به ما انقلابی هم می گویند، الگوی مردمیم. خوب اگر بنا باشد یک شیخی که مردم به او دلبسته بودند، و قبل از انقلاب پای منبرش می نشستند و  دنبال او آمدند و انقلاب کردند، متهم شود و اتهامش بررسی نشود، تاثیر مخربی بر ذهن آنان می گذارد.» یا در جای دیگری می گوید: «وقتی در یک نظام، در یک کشور، به خصوص حکومت ما که دینی و انقلابی است، جریان غلو پیش می آید و ما با آن برخورد نمی کنیم و جلوی این غلوها را نمی گیریم، این ها کم کم تبدیل می شود به یک سری باورهای خرافی.»

غیر از این گفت و گوی خواندنی، پرونده اصلی این شماره با عنوان «شکل دیگر وجود» به «عرض ارادتی به ساحت قدس شهید عدالت» اختصاص دارد. عبدالجبار کاکایی، هارون یشایایی، عباس عبدی، سیدحمید متقی، سیدعبدالجواد موسوی، شاهرخ تندروصالح، جواد طوسی، ابوالقاسم حسینجانی و سیدابوالحسن مختاباد نویسندگان مطالب این پرونده اند. این پرونده به مصاحبه پیش گفته ختم می شود و پس از آن، نیمچه پرونده ای درباره حجت الاسلام ناطق نوری کار شده است. سیدعلی میرفتاح، سردبیر مجله، در یادداشتی، ناطق را «فراسوی اصلاح طلبی و اصولگرایی» می خواند و عباس آخوندی او را «شیخ اصولگرایان» می داند.

در این شماره، بخش ثابت ادبیات شامل داستانی از ژرژ سیمون و شعرهایی از محمود حبیبی کسبی، جواد زهتاب و سیدعلی میرافضلی است. بخش هنر، گفت و گویی کوتاه اما خواندنی با سیف الله صمدیان مدیر مجله «تصویر» دارد که 20 ساله شده است. در همین بخش، در مطلبی تاثیر انقلاب مشروطه بر موسیقی ایرانی بررسی شده است.

در بخش پایانی «نگاهـ» که «نوستالوژی» نام دارد، این بار برای جوانان دهه پنجاه و شصت، خاطره خاصی را زنده می کند: «نوستالوژی خودکار بیک و واکمن و باتری».

 
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: - -