تبلیغات
کتاب باز - کتاب کوچک فلسفه

کتاب کوچک فلسفه

چهارشنبه 1 شهریور 1391 04:19 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: بازنشر ،

دریای فلسفه در استکان کتاب *

اگر از شما بخواهند فلسفه را تعریف کنید، به احتمال زیاد با مشکل مواجه هستید اما اگر به شما بگویند چند فیلسوف را معرفی کنید، بلافاصله یک دو جین اسم ردیف می کنید: ارسطو، افلاطون، هگل، مارکس، نیچه و...

حال اگر از شما بپرسند هر کدام از این فیلسوف ها چه می گویند، چه خواهید گفت؟ برگمن، نویسنده «کتاب کوچک فلسفه»، به سوال «فلسفه چیست؟» چنین پاسخ می دهد: «قبل از این که زیست شناسی و فیزیک، علم نامیده شود و مطالعه ذهن «روان شناسی» و مطالعه سیاست «علم سیاست» نام بگیرد، فیلسوفان به همه این رشته های مجزا می پرداختند و به عبارتی آنها را ابداع کرده بودند. اما فلسفه بیش از آن که پرداختن به این رشته ها باشد، تلاشی است برای بسط دیدگاهی جامع نسبت به جهان هستی در بنیادی ترین بخش های آن و دیدگاهی جامع نسبت به انسان؛ از ماهیت ذاتی اش گرفته تا قدرت و حدود توانایی هایش.» برگمن می نویسد: «فلسفه از اشتیاق به کشف ماهیت چیزها ناشی شده است... فلسفه به عنوان روش های خاصی برای فهمیدن رازهای دنیا پدید آمده و روش فلسفی برای تعیین حقیقت ادعاهایی که درباره عالم می شود، بر استدلال منطقی تاکید می کند...»

با این اوصاف، به نظر نویسنده می توان فلسفه را در عین پیچیدگی، ساده هم انگاشت و بنابراین سعی می کند نکات برجسته اندیشه بزرگ ترین اندیشمندان جهان را به زبانی راحت یا به عبارتی خودمانی بیان کند.

در قسمتی از پیش گفتار کتاب می خوانیم: «در این کتاب، با انداختن نگاهی به زندگی و اندیشه فیلسوفان بزرگ دو هزار سال گذشته، به پیشینه ایده ها پی می بریم.»

کتاب شرح مختصری از اندیشه مردان فلسفه ارائه می دهد و در واقع جانمایه تفکر آنها را بیان می کند. زبان کار بسیار ساده و قابل فهم است و گرچه برای کسانی که مطالعات فلسفی دارند، شاید بسیار ساده انگارانه به نظر برسد، اما برای مبتدی ها (!) زبان مناسبی است. در هر فصل، در یک کادر، مهمترین عناصر اندیشه متفکر مورد بحث معرفی شده است. بر این اساس نویسنده برای هر فیلسوف، چنین ویژگی هایی برشمره است: «تالس و پیش سقراطیان: مسائل بنیادی فلسفه را مطرح کرده اند. سقراط: انسان را موضوع فلسفه قرار داد. افلاطون: عقل و روح جاودانند. ارسطو: بنیان گذار منطق علمی، علوم طبیعی و نقد ادبی کلاسیک. آگوستین قدیس: از تقدم ایمان بر عقل پشتیبانی کرد. توماس آکویناس: الهیات مسیحی را با فلسفه درآمیخت. رنه دکارت: پدر فلسفه جدید. توماس هابز: آدمیان جامعه را تشکیل می­دهند تا آنان را در برابر وضع طبیعی حفاظت کند. ندیکت اسپینوزا: بر مفهوم منحصر به فرد آزادی انسانی پافشاری کرد. جان لاک: آزادی عبارت است از توانایی انتخاب کردن. دیوید هیوم: اساس عقلانی علت و معلول را انکار کرد. امانوئل کانت: تاثیرگذارترین فیلسوف دوران نو. هگل: واقعیت را عقلانی دانست. مارکس: تاریخ را همان مبارزه طبقاتی می دانست. ژان ژاک روسو: ایده اراده عمومی را بیان کرد. آرتور شوپنهاور: اراده را اصل کل حیات اعلام کرد. استوارت میل: بر اهمیت ازادی فردی و ازادی بیان تاکید ورزید. کی یرکه گارد: پدر اگزیستانسیالیسم به شمار می آید. نیچه: مفهوم اراده معطوف به قدرت را مطرح کرد. جان دیویی: او را برجسته ترین نماینده پراگماتیسم می دانند. وینگنشتاین: از فیلسوفان تحلیلی تاثیرگذار بود. ژان پل سارتر: انسان ها آزاد و مسئولند. این راند: مدافع تاثیرگذار سرمایه داری به شمار می آید. کواین: زبان را شبکه باورها توصیف کرد.»

روی جلد کتاب یک گاو خوش تیپ! کتاب «حقیغط» را در دست گرفته است. این گاو «بسی» نام دارد و نویسنده هرجا که لازم دانسته، از او برای توضیح بیشتر تفکر اندیشمند مورد بحث، استفاده کرده است.

«کتاب کوچک فلسفه» را گریگوری برگمن نوشته و کیوان قبادیان آن را به فارسی ترجمه کرده است. ناشر اختران است که کتاب خود را در 3هزار نسخه و در 168 صفحه، با قیمت 1600 تومان روانه کتاب فروشی ها کرده است.

 

*روزنامه عصر اقتصاد، شماره 502، پنجشنبه 5 آبان 1384.
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: - -