تبلیغات
کتاب باز - مهرنامه 24

مهرنامه 24

دوشنبه 13 شهریور 1391 08:44 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88، جناح پیروز در انتخابات، هر از گاهی از نام شهید حسن آیت برای اثبات آن‌چه خیانت جناح مخالف خود می­‌خواند، استفاده می‌کند. ساخت مستند درباره او، نقل قول از او و انتشار خاطرات مختلف از آیت درباره مخالفت با جناح چپ حزب جمهوری اسلامی و... از جمله این اقدامات است. این موضوع دست‌مایه بررسی دست‌اندرکاران مهرنامه قرار گرفته تا در پرونده‌ای با نام «احیای آیت»، نسبت آیت و اصول‌گرایی را مشخص کنند.

یادداشت 10 صفحه‌ای محمد قوچانی، گزارشی تحلیلی است از فراز و فرود زندگی حسن آیت و رابطه او با مظفر بقایی. در فراز انتهایی این گزارش تحلیل می‌خوانیم: «احیای سیدحسن آیت در ایران امروز تنها احترام گذاشتن اصول‌گرایان به یک شهید نیست. اصلاح‌طلبان هم از ترور ناجوان‌مردانه یک سیاست‌مدار حرفه‌ای دفاع نمی‌کنند و بدان رضایت نمی‌دهند. احیای سیدحسن آیت عملا به تدام پروژه اختلاف‌افکنی میان اسلام‌گرایان بدل شده است... اختلاف میان دو جناح اصلی سیاسی و فکری در جامعه ایران. اما سیدحسن آیت نه اصلاح‌طلب بود نه اصول‌گرا. همچنان که مظفر بقایی نه ملی‌گرا بود و نه اسلام‌گرا...» مهدی غنی، عباس سلیمی‌نمین، ابراهیم اسرافیلیان و اسدالله بادامچیان هم گفتارهایی درباره آیت دارند. مهرنامه همچنین برای نخستین‌بار صورت‌جلسه‌هایی از حزب زحمتکشان را منتشر کرده که نشان می‌دهد آیت در سال‌های 41 و 42 همچنان عضو این حزب مشکوک بوده است.

در بخش تاریخ، موضوع دیگری هم مورد بررسی قرار گرفته است؛ سیاست‌ورزی دو سیاست‌مدار حرفه‌ای که معمولا مخالف هم شناخته می‌شوند یعنی احمد قوام و محمد مصدق. در این پرونده، بیژن مومیوند در یادداشتی با نام «سیاست‌ورزی حرفه‌ای در محاق» به بررسی مقایسه‌ای روش‌های سیاست‌ورزی این دو پرداخته است. حمید شوکت از فرصت از دست رفته احمد قوام گفته است و ایرج امینی، در مصاحبه‌ای از تفاوت‌ها و شباهت‌های آن دو و پدرش، علی امینی می‌گوید. احمد بنی‌جمالی، داود هرمیداس باوند و عبداله شهبازی هم در این موضوع سخن گفته‌اند.

در بخش جهان شماره جدید این ماه‌نامه، دو موضوع مورد توجه قرار گرفته؛ اصلاحات سیاسی در عربستان و 94 سالگی ماندلا و میراث او در آفریقا.

«10 سال پیش ترکیه کشوری نبود که امروز هست. امروز این کشور به نمادی از توسعه اقتصادی در منطقه تبدیل شده است. ترکیه اکنون عضو فعال G20 است و اقتصاد این کشور در زمره 20 اقتصاد مهم جهان قرار دارد...» این جملات آغازین بخش اقتصادی است. گزارشی از معماران توسعه در ترکیه، بازخوانی فراز و فرود اقتصاد ترکیه، گزارشی از کامیابی‌ها و ناکامی‌های اردوغان، رابطه سیاست خارجی و توسعه این کشور و مصاحبه با اسداله اطهری و حمیدرضا برادران‌شرکا، از جمله مطالب این بخش است. «آزادسازی در بستر اسلام‌گرایی» نیز عنوان میزگردی در رابطه با توسعه ترکیه است که با حضور محمدمهدی بهکیش و فیروز دولت‌آبادی برگزار شده است.  

پرونده‌ای درباره سیداحمد فردید، بررسی وضعیت هرم سنی جمعیت ایران، یادداشت‌هایی درباره جدیدترین کتب منتشر شده در کشور و گزیده مطبوعات خارجی از دیگر مطالب این شماره مهرنامه است. در آخرین شماره این ماهنامه و در پیشانی آن، عبارت «در عرصه تاریخ و اندیشه» به جمله «مجله خبری تحلیلی» اضافه شده است. این شماره 288 صفحه است و 7000 تومان قیمت دارد.
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: دوشنبه 8 تیر 1394 04:41 ق.ظ