هزار و یک شعر

دوشنبه 20 شهریور 1391 04:39 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: ناب و نایاب ،

یکی از کم نظیرترین مجموعه های شعر فارسی، بی شک حاصل تلاش محمدعلی سپانلو است؛ آن طور که محمود دولت آبادی درباره اش بگوید: «فراگیرنده 90 دسال شعر معاصر ایران است تا به طور اخص سرگذشت شعر نو را ترسیم کند و منبعی باشد آماده برای تاریخ ادبیات نویسان اکنون و آینده» یا سیمین بهبهانی اینگونه بستایدش: «در این گزارش گنجینه ای فراهم آورده ای که نمونه های شعر فارسی را در دسترس جویندگان نوپای شعر می گذارد و هم کار پژوهندگان و ناقدان شعر فارسی را آسان می کند.» و منوچهر آتشی آن را چنین توصیف کند: «درک حرکت شعر معاصر ایران از نیما تا امروز و همچنین پاسخ به این پرسش که آیا در این حرکت سیر تکاملی داشته یا به انحراف کشیده شده یا دچار آسیب شکلی و محتوایی شده، مستلزم عرضه نمونه های جامع و گویا، مختلف و متفاوت، از کوشش هایی است که توسط شاعران صورت گرفته است. این مهم را سپانلو، شاعر ارجمند و پیشگام معاصر، به نیکی انجام داده است.»   

کتاب «هزار و یک شعر»، آن گونه که تدوین کننده اش گفته، در واقع «گزارش تولید ملی شعر» است؛ مجموعه ای از نمونه سروده های شاعران ایران در چهار بخش «شعر تجدد»، «شعر نو»، «شعر امروز» و «شعر معاصر». سپانلو در مقدمه ای خواندنی بر کتاب، معیارهای انتخاب و روش تقسیم بندی اش را توضیح داده است. او شعر فارسی و فراز و فرودش در تاریخ معاصر را بیان کرده و در واقع، رساله ای درباره سرگذشت شعر در قرن بیستم تهیه دیده است. توضیحات پشت جلد، به اندازه کافی گویاست: «هزار و یک شعر آنتولوژی و مجموعه ای کاملا ی سابقه از شعر نو ایران در قرن بیستم است. محمدعلی سپانلو، شاعر و منتقد، با نگاهی ویژه این مجموعه را تدوین کرده است و تلاش او بر آن بوده تا با بیشترین اطلاع رسانی و کمترین حجم ممکن، خطوط اصلی شعر نو فارسی یعنی شعری را که در قرن بیستم در پرتو تجدد سیاسی و اجتماعی انقلاب مشروطه شکل گرفت، ترسیم کند. هزار و یک شعر با اشعار 312 شاعر ایرانی می تواند مورد پسند هر علاقه مند به شعر امروز ایران باشد. اشعار این کتاب از دوران مشروطه آغاز می شود و تا آغاز دهه هشتاد شمسی را دربرمی گیرد.»

اطلاعات کتاب: انتشارات کاروان این کتاب را برای نخستین بار در سال 1384 و در 1500 نسخه منتشر کرد. امضای سپانلو در پایان توضیحات ابتدایی کتاب، تاریخ مهر 1377 را دارد و پس از آن حاشیه چاپ دوم آمده که: در این فرصت بعضی از حوادث شعری را که در چاپ اول جا افتاده بود، به این کتاب افزودیم...» اما هیچ اطلاعاتی از چاپ نخست وجود ندارد و حتی در فیپای کتاب نیز اشاره ای به آن نرفته است و در شناسنامه نیز، «چاپ اول» عنوان شده. با توجه به قطر کتاب، (بیش از 1580 صفحه) جلدسازی و صحافی کار تقریبا کم نقص است. نکته جالب دیگر این که برخی از نسخه های کتاب شماره گذاری و توسط شاعر امضا شده است.

تدوین: محمدعلی سپانلو

ناشر: کاروان

قطع: وزیری

شابک: 7-08-8497-964

قیمت: -------------
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic