تبلیغات
کتاب باز - نسیم بیداری 28

نسیم بیداری 28

شنبه 1 مهر 1391 07:02 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

پس از نزدیک به سه سال، ماهنامه نسیم بیداری برای نخستین بار تصویر جلد خود را به چهره ای غیر سیاسی اختصاص داده است؛ حسام الدین سراج، خواننده ای که اعتقاد دارد «هنر سفارشی خیانت به مردم است.» خواننده و کارشناس موسیقی سنتی ایران در این گفت و گو، از شرایط کاری و وضعیت حاکم بر هنر به طور عام و موسیقی به طور خاص سخن می گوید. او با انتقاد از برخی تنگ نظری ها، می گوید: «سیاستمداران علاقه دارند هنرمندان را برنامه ریزی کنند و به ان ها جهت بدهند! این یک دستمایه است برای اهالی سیاست، زیرا هنرمندان آرام آرام مورد محبت مردم واقع می شوند و این محبوبیت برای سیاستمداران به شدت جذاب است.» غیر از این مصاحبه، گزارشی از فراز و فرود موسیقی ایرانی پس از مشروطه، یادداشتی از محمدرضا لطفی و یادداشتی از ابوالحسن مختاباد، گفت و گوهایی با حسین علیزاده، هوشنگ ظریف و علیرضا قربانی و... از دیگر مطالب پرونده «آه آتشین» بخش فرهنگی این شماره نسیم بیداری است.

در بخش اقتصاد، تورم و گرانی های اخیر دستمایه چند گزارش، یادداشت و مصاحبه قرار گرفته است. در مقدمه این پرونده با عنوان «ارتفاع پست» می خوانیم: «در میان همه بلایای غیرطبیعی، تورم از مخرب ترین هاست؛ نه چون هزینه زندگی مردم را بالا می برد و اقشار کم درآمد را ضعیف تر می کند، بلکه چون ثبات می زداید و بی اعتمادی می زاید و بحران می سازد. تورم با کاستن از سرمایه اجتماعی، بر همه شئون حیات جمعی ملت ها تاثیر می گذارد و از همین روست که دولت های مسئول، مقابله با این پدیده را در دستور کار خود قرار داده اند و اینک بیشتر کشورهای دنیا توانسته اند تورم را مهار کنند. در اقتصاد ایران اما هنوز شاهد قدرت نمایی تورم هستیم و گرچه مختص دولت فعلی نیست، اما عجیب است که در هنگامه ای بیشتر رخ می نماید که بیشتر از عدالت سخن می رود. این روزها قیمت ها بالا می روند و کیفیت زندگی بیشتر مردم پایین می آید، پس بی مسمی نیست که پرونده بررسی تاثیرات تورم بر اقتصاد و اجتماع را ارتفاع پست بنامیم.» در این بخش گزارشی از گرانی ها صفوی تاپهلوی، گزارشی از قیمت های عجیب و غریب لباس و خانه و جواهر در تهران، گفت و گو با دکتر مهدی تقوی، عباس شاکری، محسن رنانی، ایرج ندیمی، یادداشتی از محمدرضا واعظ مهدوی که نشان می دهد چگونه تورم هزینه درمان اقشار آسیب پذیر را افزایش داده و... به چشم می خورد. در مطلبی با عنوان «تورم به زبان جدول» تغییرات قیمت 25 قلم کالای مورد استفاده خانوارها از سال 84 تا تیر 91 مورد بررسی قرار گرفته است و دکتر فرشاد مومنی هم در مقاله ای با عنوان «کاری که تورم با اقتصاد و اخلاق می کند» به بررسی اثرات تورم بر جسم و روح یک ملت پرداخته: « دولت رانتی با رویه های کوته نگر خود، ملت را نیز به سمت رانت جویی و کوته نگری می راند. به عبارت دیگر رانتی شدن دولت به رانتی شدن ملت می انجامد. در چنین فضایی، وقتی گروه های ذی نفع توان رقابت خود را از دست رفته می بینند، هرگز دولت را بابت سهل انگاری هایش که موجب عقب افتادگی و نزول و افول بهره وری شده سرزنش نخواهند کرد، بلکه هم دولت و هم آن گروه ها رویه های کوته نگر و راه حل های دوپینگی را در اولویت قرار می دهند. در این شرایط برای مثال دولت بدون آن که به زبان بیاورد، تمایل دارد نرخ ارز را افزایش دهد...»

«بابوشکای کرملین» عنوان پرونده ای در باب روسیه و آینده این کشور با رهبری ژنرال پوتین است. یکی از خواندنی ترین مطالب این بخش، یادداشت دکتر پیروز مجتهدزاده است که نقش روسیه در «ژئوپولتیک جهان آینده» را بررسی کرده. سیدحسین طباطبایی، الهه کولایی، جهانگیر کرمی، حسن بهشتی پور و احمد نقیب زاده از کارشناسانی اند که درباره چالش های پیش روی همسایه شمالی سخن گفته اند.

در بخش سیاسی این شماره، دو پرونده کار شده است؛ «مشتاقی و مهجوری» درباره کم اقبال ترین کاندیداهای ریاست جمهوری در 33 سال پس از انقلاب و «فتنه شبه جزیره» درباره اندیشه های وهابی و سلفی. «مبانی و مبادی وهابیت»، مصاحبه با داوود فیرحی، محمد ثقفی و جلال جلالی زاده، دو یادداشت از رئف حق پرست و عظیم حمزئیان و گزارشی از «شوالیه های وهابیت» مطالب این پرونده را تشکیل می دهند. شوالیه های وهابیت در واقع گزارشی است از تولد القاعده و ریشه ها اعتقادی و فکری آن.

شماره 28 نسیم بیداری، 164 صفحه و به تاریخ مهر و شهریور 91 روی دکه قرار گرفته اما از نظر کیفیت کاغذ، چاپ و صحافی چیزی برای تعریف ندارد!
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: - -