تبلیغات
کتاب باز - مبارزه پیروز

مبارزه پیروز

جمعه 24 آذر 1391 11:08 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: کتاب های تازه ،

«مبارزه پیروز شرایطی دارد، سنتی دارد، باید سنن و شرایط را شناخت و در مبارزات حیاتی از آن پیروی کرد. اول اینکه مبارزه باید هدف داشته باشد. هدفی مشخص و روشن، صریح و قاطع. مبارزه بی هدف معنی ندارد... شرط دوم این است که مبارز باید مرد عمل باشد، مرد کار باشد، استقامت داشته باشد و پای حرفش بایستد... شرط سوم که بسیار مهم است و در میان مردم ما خیلی کم دیده می شود، روش صحیح مبارزه است. مبارزه یک قسم و دو قسم نیست، بلکه اقسامی دارد. مبارزه فردی، مبارزه دسته جمعی، مبارزه پوشیده و پنهان، مبارزه با سلاح سرد، مبارزه با سلاح گرم، مبارزه موضعی و دور از میدان و مبارزه در میدان. هر کدام از اینها جایی دارد، وقت و زمانی دارد، روشی دارد و به اصطلاح اروپایی ها تاکتیکی دارد. باید مردم مبارز به روش مبارزه آشنا باشند. مخصوصا باید به تناسب میان مبارزه و هدف فوق العاده اهمیت دهند. برای ما بسیار جای تاسف است که به چشم خود دیده ایم و می بینیم مردمی از روی خلوص نیت و از روی علاقه و صمیمیت در راه هدفی بذل مال می کنند، بذل وقت می کنند، گاهی بذل جان می کنند اما بیراهه می روند و در راه نیستند.در خیالشان در راه هدف پول می دهند، در راه هدف وقت صرف می کنند، در راه هدف جان می دهند اما بیراهه می روند. راه آنها با هدف آنها هیچ تناسب ندارد... ماحصل عرایض من اینکه مسلمان ها، دوستان حسین، هواداران حسین، شیفتگان حسین، پیروان مکتب توحید و یکتاپرستی باید بدانند مبارزه در زندگی امری است اجتناب ناپذیر، باید از کسالت و کاهلی و از گوشه نشینی بیرون بیایند. بدانند تا بشری در دنیا زندگی می کند، باید همواره مبارزه ادامه داشته باشد... بدانند مبارزه سنتی دارد و اگر بخواهند در مبارزات خودشان پیروز باشند، باید هدف داشته باشند؛ هدفی صریح و روشن و شناخته شده و قابل عرضه بر مردم، هدفی قابل اعتماد، هدفی قابل پذیرش. ...» این بخشی از گفته های شهید مظلوم دکتر بهشتی در سلسله سخنرانی هایی است که به مناسبت ایام محرم در مرکز اسلامی هامبورگ انجام شده. شهید بهشتی در این گفتارها نیز با روش علمی نوع مبارزه سیدالشهدا و دلایل پیروزی آن را تشریح و تاریخ قیام عاشورا را تحلیل می کند. تحلیلی که صرفا تاریخی نیست و نگاهی به حال و روز و محیط اکنون مخاطبان هم دارد و بر آن است که بگوید گرامیداشت حرکت امام حسین و زنده نگاه داشتن یاد او باید با چه رویکرد و بر چه هدفی استوار باشد.

آیت الله بهشتی در ابتدا با اشاره به گریزناپذیر بودن مبارزه در زندگی، می گوید یکی از حوزه های آزادی انسان این است که میان تعارض ها و مبارزه های مختلفی که برایش پیش می آید،مبارزه ارزشمندتر را انتخاب کند؛ مبارزه ای که بهره و حاصل بزرگی برای او همراه داشته باشد. در گام بعد، شرایط مبارز و مبارزین را تشریح می کند و از جمله تاکید دارد که افرادی که در کانون مبارزه قرار می گیرند و مسئولیتی می پذیرند، حتما و حتما باید افرادی مخلص و معتقد به راه خود باشند و به اصطلاح پالایش شده باشند. بهشتی بر همین اساس، از حرکت امام از مکه به سمت کوفه آغاز و نقاط عطف حادثه عاشورا تا اسارت خاندان پیامبر را با متدلوژی هدف – دستاورد تحلیل می کند و نتیجه اینکه چقدر حقیقت این مبارزه پیروز است که طنین آن تا امروز هم احساس می شود.

اطلاعات کتاب: مبارزه پیروز، بیست ودومین و جدیدترین عنوان از مجموعه آثار شهید بهشتی است که به همت بنیاد نشر آثار و اندیشه های ایشان منتشر شده است. کتاب متشکل از یک مقاله و 4 گفتار است که حدود 5 دهه قبل ارائه شده. مقاله از دل سخنرانی وی در انجمن اسلامی مهندسین بیرون آمده و 4 گفتار دیگر نیز متن سخنرانی دکتر بهشتی در محرم سال های 1344 و 1345 در مرکز اسلامی هامبورگ است.

نکته دیگر درباره کتاب اینکه مانند چند اثر اخیر، نشر روزنه به جای نشر بقعه (متعلق به فرزند شهید بهشتی) عهده دار انتشار کتاب بوده است.

نویسنده: سیدمحمد حسینی بهشتی

ناشر: روزنه

شابک: 5-437-334-964-978

نوبت چاپ: اول، 1391

قطع: رقعی

قیمت: 80 صفحه، 4250 تومان
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: - -