تبلیغات
کتاب باز - مهرنامه 27

مهرنامه 27

جمعه 15 دی 1391 09:25 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،


تیتر اصلی و عکس جلد شماره بیست و هفتم مهرنامه، به بحث روشنفکری دینی اختصاص دارد. این بحث در پرونده ای با عنوان «تاریخچه و ریشه یک منازعه سیاسی فکری» دنبال و در آن آرا و نظرات دو چهره مطرح این حوزه یعنی عبدالکریم سروش و عبدالرضا داوری اردکانی بررسی شده است. سردبیر مهرنامه در مقاله ای نسبتاً بلند، تحلیل خود از جریان روشنفکری دینی را ارائه داده و بعد به گفتگو با سعید حجاریان نشسته است. حجاریان در این مصاحبه با عنوان «سکولاریسم سیاسی بی معناست»، گفته: «دولت اصلاحات برایند سه پروژه بود؛ اول پروژه اصلاح دینی که روشنفکرانی مانند دکتر سروش از اواخر دهه 60 آن را آغاز کردند. دوم پروژه اصلاح اقتصادی، که اقتصاددانانی مانند دکتر طبیبیان از اوایل دهه هفتاد و در دولت هاشمی رفسنجانی شروع کردند و سوم پروژه اصلاح سیاسی.»

قوچانی یادداشت دیگری هم نوشته است با عنوان «رنج اصلاح طلبی» درباره مرحوم احسان نراقی.

در بخش اندیشه این شماره مهرنامه، نزاع هایدگریها و پوپریها مورد توجه قرار گرفته است. خسرو ناقد و سیاوش جمادی از جمله کسانی اند که در این باره سخن گفته اند. بخش تاریخ درباره زندان قصر و تاریخچه آن است و در آن زندانیان سابق، خاطرات خود را گفته اند از جمله محمدکاظم موسوی بجنوردی، محمدجواد حجتی کرمانی، محمد حجتی کرمانی، اصغر قریشی، سیدمرتضی نبوی، انور خامه ای و لطف الله میثمی. تکمله این بخش، فصلی از پژوهش منتشر نشده عمادالدین باقی درباره جامعه شناسی و روان شناسی است.

بخش جهان به تبار شناسی اخوان المسلمین اختصاص یافته و مهمترین مطلب آن را باید نوشته سیدهادی خسروشاهی دانست.

بخش اقتصاد درباره برندگان نوبل 2012 است و بخش ایران هم فراز و فرود جنبش دانشجویی در کشور را بررسی کرده است.

یکی از جذاب ترین موضوعات این شماره پرونده ایست که به مناسبت سی سالگی انتشار ماهنامه فیلم تدارک دیده شده. پرویز دوایی، حسین شهیدی، احمد طالبی نژاد، جواد طوسی، بهروز تورانی و پرویز جاهد درباره مجله فیلم یادداشت هایی نوشته اند و با سه تفنگدار مجله فیلم یعنی هوشنگ گلمکانی، عباس یاری، و مسعود مهرابی هم گفتگو شده است.

کتابنامه مهرنامه درباره بیش از بیست عنوان کتاب مطلب دارد که از جمله آن می توان به معرفی کتاب «عمق راهبردی» نوشته احمد داووداغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، «تاریخ فمینیسم در غرب» و کتابشناسی آیت العظمی منتظری و بررسی ترجمه های محمد جعفر پوینده اشاره کرد.
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: - -