تبلیغات
کتاب باز - تحفه آثار

تحفه آثار

جمعه 22 دی 1391 09:27 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: معرفی و مرور ،

در میان منابع شیعی، کمتر کتابی را می توان به اعتبار و جامعیت بحارالانوار مرحوم محمدباقر مجلسی دانست. علامه مجلسی حدود 73 سال عمر کرد و آن­طور که گفته شده، از همان کودکی به علم آموزی مشغول بود. پس عجیب نیست که در سایه آرامش اواخر دوره صفوی، توانست جامع ترین کتاب حدیث شیعی را جمع آوری کند و در 110 مجلد در اختیار دین پژوهان قرار دهد. بحارالانوار جامع احادیث منقول از پیامبر و امامان شیعه است، نیز شامل احادیثی که روات اهل سنت نقل کرده­اند. با این حال کتابی به این حجم و عظمت و با این محتوای غنی، تنها و تنها به کار کارشناسان و محققین علوم دینی می آید و افراد عادی، حتی علاقه مندان غیرحرفه ای مباحث دینی، نمی توانند از آن بهره برداری کنند.

«تحفه آثار» اما پاسخی است به نیاز مردم عادی برای دریافت و ادراک آنچه ائمه گفته اند، به دور از باید و نبایدهای فقهی و احکام شریعت؛ تلخیص و ترجمه بحارالانوار، با چند ویژگی: «...بحارالانوار کتاب حدیث شیعی است؛ لذا در تلخیص آن روایاتی که از منابع غیرشیعی است، باید حذف شود. بحارالانوار کتاب فقهی نیست و کسانی که نیازمند مراجعه به احادیث فقهی هستند، به بحار مراجعه نمی کنند. لذا این قسمت در تلخیص قابل حذف است. بحارالانوار کتاب تفسیر نیست لذا آیات و تفاسیر آن باید کنار گذاشته شوند... احادیث مشابه بایستی حذف و از میان آنها، آنهایی که از جامعیت بیشتر و سند و مصدر ممتازتری برخوردارند، آورده شود...» به این ترتیب یکی از مهمترین کتب شیعی، برای عموم قابل استفاده شده است. حال کسانی که مغز تعالیم دینی را اخلاق می دانند، می توانند در جای جای بحار، گم کرده های امروز جامعه شان را بیابند؛ اخلاق و فتوت و مدارا، فضیلت عقل، وفای به عهد و...

از جمله ابواب خواندنی این مجموعه، بابی است که به گفت و گوها و احتجاجات ائمه اختصاص دارد؛ جذابیتش از آن جهت که بی دینان و کافران و مشرکان، به نزد متولیان دین می آیند، بی ترس و واهمه شبهه وارد می کنند و از زیر و روی اعتقادات و باورهای مسلمین می پرسند و بی هیچ گزندی پاسخ می شنوند. پاسخ هایی که آن قدر محکم است که قانع شان کند و اگر ایمان نمی آورند، حداقل بر حقانیت طرف مقابل صحه بگذارند.   

اطلاعات کتاب: تخلیص و ترجمه بحارالانوار، به کوشش موسسه فرهنگی شمس الضحی و توسط انتشارات نیستان در 7 مجلد منتشر شده است. نیستان در انتخاب کاغذ، صفحه آرایی و صحافی سنگ تمام گذاشته و کتاب هایی سبک و مقاوم تولید کرده است. طبق آن چه در پیشگفتار آمده، خلاصه کردن بحار محصول تلاش دوباره حسین درگاهی است و همو از مجتبی جلالی در گزینش احادیث، سیدعلی اکبر میرحسینی در ترجمه و قاسم باقری در ویرایش کتاب تشکر کرده است.   

ناشر: نیستان

شابک (دوره): 8-518-337-964-978

نوبت چاپ: اول، 1388

قطع: وزیری

قیمت: 7 مجلد، 105500 تومان
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: - -