تبلیغات
کتاب باز - نسیم بیداری 31

نسیم بیداری 31

شنبه 7 بهمن 1391 12:22 ق.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

ریاست محمود احمدی نژاد چگونه به پایان می رسد؟ این سئوالی است که این شماره نسیم بیداری در پی یافتن پاسخ آن است. این سئوال برآمده از تحلیلی است که باور دارد: «اگر به اظهار نظرهای بسیاری از سیاسیون از اصلاح­طلب گرفته تا اصولگرا درباره رئیس دولت دهم توجه کنیم به یک نکته مشترک قابل تأمل می رسیم؛ آنان همه بر این باورند که وی اجاره نامه پاستور را به سادگی تحویل نخواهد داد.» صادق زیباکلام، غلامرضا مصباحی مقدم، مسعود پزشکیان، امیر محبیان، سعید لیلاز و بهمن شریف زاده از جمله کسانی اند که درباره «عاقبت محمود» به گمانه زنی پرداخته اند. زیباکلام می گوید: «به اعتقاد من به موازات دادن یارانه ها، آقای احمدی نژاد زمزمه های تنش زدایی بین ایران و آمریکا را مطرح می کند.» در مقابل شریف زاده با بیان اینکه «احمدی نژاد دیگر ملی نیست، جهانی است» می گوید: دولت بعدی باید دولت مهر جهانی باشد. چون با مهر می شود همه جهانیان را گرد هم جمع کرد، بعد هم آرمان های انسانی را محقق کرد.

پرونده دیگر بخش سیاسی نسیم بیداری بهمن، به مجموعه مطالبی درباره تغییرات مداوم قانون انتخابات ریاست جمهوری اختصاص دارد. سیدمحمد هاشمی، استاد حقوق دانشگاه، در این باره اعتقاد دارد که مشکل از قانون نیست و ما باید فضای سیاسی کشور را اصلاح کنیم. علی اکبر گرجی نیز نظری مشابه دارد و چالش های انتخابات را بیشتر سیاسی و فرهنگی می داند تا حقوقی و قانونی.

موضوع بخش بین الملل این شماره به کوبا و رهبر عجیبش، فیدل کاسترو اختصاص دارد که عنوان کلی «میراث فیدل» برای آن انتخاب شده است. از خواندنی ترین مطالب این بخش، سخنان ویلیام کاربو ریکاردو، سفیر کوبا در تهران است که می گوید: اگر فیدل ستمگر بود مردم او را تحمل نمی کردند.

«تکیه بر باد» عنوان پرونده بخش فرهنگی است که در مجموعه مطالب نسبتا مفصلی، سرنوشت «تکیه دولت» را از آغاز تا انجام مورد بررسی قرار داده. شکل گیری تکیه، نقش تکیه دولت در مناسبات فرهنگی و سیاسی دوره قاجار، تحولات و علل تخریب آن موضوع گزارش ها، یادداشت ها و گفتگوهای این پرونده است. قطب الدین صادقی، مرتضی گودرزی دیباج، بهروز قریب پور و سیدعظیم موسوی از جمله کسانی اند که درباره مهمترین نهاد فرهنگی دوره قاجار سخن گفته اند.

بخش های ثابت پیشخوان، مذاکرات قانون اساسی و نامه ماه از دیگر مطالب شماره بهمن ماه نسیم بیداری است.دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: شنبه 7 بهمن 1391 12:26 ق.ظ