تبلیغات
کتاب باز - نسیم بیداری نوروز92

نسیم بیداری نوروز92

پنجشنبه 24 اسفند 1391 02:45 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،


ویژه نامه نوروزی نسیم بیداری فقط دو بخش دارد؛ «آینه داران» که به واکاوی مفهوم روشنفکری دینی می پردازد و «از مشروطه تا انقلاب» که دولت های ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی را معرفی و موقعیت سیاسی و حوادث مهم مربوط به کابینه را بررسی کرده است.

بخش «آینه داران» شامل 13 مطلب در تبیین موضوع، 6 مطلب از منتقدان و مدافعان، 5 مبحث برای جریان شناسی تاریخی، 5 مطلب درباره روشنفکری دینی در خارج از مرزها، 4 مناظره مکتوب و 2 مطلب درباره مطبوعات معروف روشنفکری است.

«چالش های پیش روی روشنفکری دینی» به قلم علی پایا، مناظره احسان پسر مرحوم شریعتی با مجتبی فرزند مرحوم مطهری، مصاحبه با خسرو ناقد، بابک احمدی، ابوالقاسم فنایی و آرش نراقی از خواندنی ترین مطالب در تبیین موضوع روشنفکری دینی است. برای نمونه، فنایی روشنفکران را به سه دسته خداباور، خداناباور و ندانم انگار تقسیم کرده و می گوید: «به گمان من روشنفکری در ذات خود نسبت به دینداری و بی دینی لابشرط است و لزوما نه به خداباوری می انجامد، نه به خداناباوری و نه به ندانم انگاری. به همین دلیل با هر سه مقوله قابل جمع است.» یا نراقی، حقوق بشر را موضوع محوری بحث خود قرار داده و ضمن نقد برخی از نگاه های خاص به حقوق بشر، می گوید: «روشنفکران دینی به ما نشان دادند که این امکان وجود دارد که فرد در عین پایبندی به اساس باورهای دینی اش، به اساس مدرنیت پایبند باشد.»

گفت و گوی منتقدانه صالح نجفی با مردافرهادپور و دفاع تمام عیار داوری اردکانی از روشنفکری دینی، بررسی نسبت کارنامه اقتصاد ایران و کارنامه روشنفکران مسلمان توسط فرشاد مومنی، مناظره حاتم قادری و علیرضا علوی تبار، نقدهای صریح احمد رهدار به روشنفکری دینی و دفاع متقابل مقصود فراستخواه از آن و بحث غلامعباس توسلی با سیدمحمد ثقفی در نقد جامعه شناسانه روشنفکری با عنوان «بحران بی اعتمادی» بخش دوم پرونده نسیم بیداری را تشکیل می دهند.

گفت و گو با رسول جعفریان، یادداشتی از لطف الله آجدانی، مصاحبه با پروفسور مارتین جی استاد دانشگاه برکلی، گزارش هایی از روشنفکران دینی مصر، مغرب و ترکیه، گفت و گو با چارلز تالیا فرو عضو انجمن فیلسوفان امریکا، یادداشت های از سیدعلی محمودی و سیدمحمود حسینی، گفت و گو با ماشاالله شمس الواعظین و یادداشتی از جلال توکلیان سردبیر فصلنامه مدرسه از دیگر مطالب بخش روشنفکری این شماره است.

بخش دوم ویژه نامه نوروزی نسیم بیداری، به بررسی زمانه دولت های ایران از 1285 تا 1357 می پردازد و در واقع تکمیل کننده ویژه نامه نوروزی سال پیش و ویژه نامه پاییز گذشته است. در این بخش روایتی می خوانیم از هر یک از نخست وزیران ایران، کابینه اشان، روابط داخلی و خارجی دولت، وضعیت اقتصادی و دلایلی که به سقوط دولت انجامید. از اولین دولت قانونی که میرزا نصرالله خان مشیرالدوله تشکیل داد تا کابینه شاپور بختیار، 110 بار در ایران کابینه تشکیل توسط 46 نخست وزیر تشکیل شد. بر اساس روایت نویسندگان نسیم بیداری، احمد قوام با 10 بار تشکیل کابینه رکورددار بیشترین دولت ها و امیرعباس هویدا با 13 سال مداوم صدرات، رکورددار طولانی ترین دوره دولتمردی است.

شماره 33 و 34 نسیم بیداری در 260 صفحه تهیه شده و 10هزار تومان قیمت دارد.

 
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: جمعه 25 اسفند 1391 02:54 ب.ظ