تبلیغات
کتاب باز - من او

من او

جمعه 16 فروردین 1392 04:05 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی

بیش از یک دهه در برابر وسوسه خواندن «منِ او» مقاومت کردم؛ گذاشتم غبار همه هیجانات آشنایی با نویسنده و تعاریف دوست و آشنا و ناآشنا بخوابد تا با بدون پیش داوری، تحسین شده ترین کار امیرخانی را بخوانم. بعد از «قیدار» و «بی وتن» و «جانستان کابلستان» و حتی «نفحات نفت»، این رمان چیز بیشتری از جهان نویسنده و آدم هایش، طرز فکرشان و نوع زندگیشان به خواننده نمی دهد. حال می توان با اطمینان گفت امیرخانی موادی برای نوشتن دارد که محرکش است؛ دغدغه هایی از جنس جوانمردی و فتوت و مردانگی، راستگویی و صداقت و یکرنگی، جهانی فراتر از قواعد آزمایشگاهی و عشق ورزی به شیوه ای خاص و البته خواستنی. برای همین است که هم قیدار را می توان در من او یافت و هم ارمیا را. حتی خشی و شلتون و شهلا همه در لابه لای روایت زندگی علی فتاح متولد می شوند و در داستان های دیگر بالغ.

داستان در 23 فصل، توسط «من» و «او» روایت می شود. من دانای کل است و او، علی فتاح نوه یک کوره دار متمول و لوطی مسلک. راوی و علی با هم قصه را از 1312 شمسی شروع می کنند و تا 1367 ادامه می دهند و در این 55 سال، علی و بابا و حاج فتاح و مامانی و مریم، اسکندر و کریم و مهتاب و ننه، هفت کور، دریانی و موسی ضعیف کش و اسی سبیل و عزتی، درویش مصطفی و فخرالتجار و ارباب تقی، ذال محمد پاانداز، ابوراصف و هلیا و هانی زندگی می کنند و برخی می میرند و برخی زنده تر می شوند. حاج فتاح که قبلا تاجر متقلب قند بوده، حال دست از تجارت کشیده و در غیاب فرزندش، که مشغول تجارت در خارج از ایران است، از عروس و نوه هایش نگهداری می کند. کشته شدن پسر فتاح و ماجرای کشف حجاب، نقاط عطفی اند که سرنوشت علی و مریم و سایر شخصیت های داستان را تغییر می دهند. مریم عازم فرانسه می شود، با یک مبارز الجزایری ازدواج می کند، بعد از ترور همسرش هلیا را به دنیا می آورد و در موشک باران تهران کشته می شود. علی بیشتر با کریم می چرخد و با نواب صفوی رابطه پیدا می کند. به تدبیر دوستان خانوادگی می رود زنی را تجربه کند که ناکامی اش در همه زندگی را در پی دارد، در پی عشقش عازم فرانسه می شود و...

دنیای داستان های امیرخانی از قواعد تجربی معمول پی روی نمی کند و این در «من او» پررنگ است؛ هم در مرگ ابوراصف و مرگ علی فتاح، هم در انتقام از عزتی، هم در آمدن های درویش. دنیای داستان های امیرخانی از ارجاعات مستقیم و غیرمستقیم به باورهای مذهبی و حتی انقلابی آکنده است و در «من او» هم چنین است اما شاید صادقانه بودن یا بجا بودنشان باشد که خواننده را (و حال با توجه به شمارگان آثارش می توان گفت از هر طیفی و با هر طرز تفکری) همراه می کند گرچه به نظر می رسد بعضی اوقات همین ارجاعات و اشارات، نویسنده را از پروراندن داستان و شخصیت هایش باز داشته است.

هم زبان و هم شیوه روایت را می توان از نقاط قوت کتاب دانست. بازی نویسنده با خواننده در ارجاع به فصول گذشته یا آینده، چه خواننده تن به این بازی بدهد و چه ندهد، بر جذابیت اثر افزوده است. و دست آخر این که «من او» اگر هیچ ویژگی خاصی نداشته باشد، تنها به مدد تیراژ و فروشش در 10 سال گذشته، می توان حائز اهمیت دانستش.


اطلاعات کتاب: چاپ نخست من او سال 1378 توسط سوره مهر، انتشارات وابسته به حوزه هنری منتشر شد و تا سال 1389 سی و سه بار تجدید چاپ شد و بیش از 70 هزار نسخه از آن به فروش رفت. احتمالا تجربه موفق انتشار «نفحات نفت» توسط نشر افق، هر دو طرف را به این نتیجه رساند که تجدید چاپ من او توسط این ناشر انجام شود. سال 90، افق چاپ سی و چهارم «من او» را با 3هزار نسخه روانه بازار کرد. در چاپ افق، طرح جلد کتاب تغییر کرد و با درشت شدن فونت، نزدیک به 170 صفحه به حجم آن افزوده شد. افق ابتدا برای کتاب قیمت 8هزار تومان را تعیین کرده بود اما سونامی قیمت چاپ و کاغذ، قیمت کتاب را به 19500 تومان افزایش داد.

نویسنده: رضا امیرخانی

ناشر: افق

شابک: افق 4-759-369-964-978

   سوره مهر 6-539-471-964-978

نوبت چاپ: سی و چهارم

قطع: رقعی

قیمت: 600 ص، 19500 تومان  
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: یکشنبه 4 آبان 1393 05:43 ب.ظ