تبلیغات
کتاب باز - در فضیلت مدنیت

در فضیلت مدنیت

پنجشنبه 29 فروردین 1392 01:22 ق.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: کتاب های تازه ،

یکی از نویسندگان پر کار و پرمراجعه این روزها بی شک حسن قاضی مرادی است که نزدیک به یک دهه، کتاب هایش مورد توجه معدود کتابخوانان کشور قرار گرفته و بحث های متنوعی را به وجود آورده است. در میان کارهای این نویسنده هم آنانی موفق تر است که روحیات و خصوصیات اخلاقی و اجتماعی ایرانیان را مورد مطالعه قرار داده و همچون آینه ای، اشکالات رفتارهای جمعی مان را به رخ مان کشیده است. بر خلاف کارهای تاریخی (نوسازی سیاسی در عصر مشروطه یا ملکم خان، نظریه پرداز نوسازی سیاسی عصر مشروطه) که به نظر می رسد چندان در تبیین ایده اصلی خود موفق نیستند، آسیب شناسی های اجتماعی اش (پیرامون خودمداری ایرانیان، کار و فراغت ایرانیان، در ستایش شرم و...) توانسته اند صورت بندی تقریبا کم نظیری از «اخلاق ایرانی» به دست دهند و جالب این که در همه این آثار، نویسنده تاثیر استبداد بر شکل دهی و جهت دهی به اخلاق و روحیات ما را مد نظر داشته است و راه برون رفت از مشکل و حل عارضه اخلاقی-اجتماعی را وسعت و عمق دادن به جامعه مدنی عنوان می کند.

یکی از جدیدترین آثار قاضی مردای در آسیب شناسی اجتماعی ایرانیان، «در فضیلت مدنیت» است که به واکاوی مفهوم مدنیت در اندیشه سیاسی و اجتماعی می پردازد. در پشت جلد، اثر چنین معرفی شده: «در این رساله، مدنیت و نامدنیت، مفاهیمی سیاسی-اجتماعی در نظر گرفته شده است. هدف از رساله، با تأکید بر برخی از وجوه این دو مفهوم، پرداختن به وجوهی از نامدنیت های سیاسی و اجتماعی در ایران است. در فصل نخست کتاب با بررسی مختصر مهم ترین هنجارهای مدنیت، دو وجه سیاسی و اجتماعی این مفهوم و، در ارتباط با آن، دو وجه سیاسی و اجتماعیِ نامدنیت معرفی می شود. فصل دوم شامل بررسی برخی از جلوه های نامدنیت سیاسی و اجتماعی در جامعه ما است. پی گفتار کتاب نیز بحثی است درباره گسترش حوزه عمومی به عنوان عامل مهم گسترش و تحکیم مدنیت...»

یکی از نمونه های خواندنی فصل دوم کتاب، آنجاست که نویسنده نشان می دهد چرا و چگونه تحزب و فعالیت های سیاسی که اساس دموکراسی اند، به فرقه گرایی فروکاسته می شود و نیروهای سیاسی ایران (اعم از موافق و مخالف) ناتوان از کار جمعی و مبارزه دموکراتیک، نفی دیگری را در دستور کار قرار می دهند.

اطلاعات کتاب: در فضیلت مدنیت با عنوان فرعی «نگاهی به نامدنیت های سیاسی و اجتماعی در ایران» زمستان 91 وارد بازار کتاب شد. تاریخ امضای پیشگفتار نویسنده، اردیبهشت 1388 است که می تواند نشانی باشد از روند طولانی بررسی و صدور مجوز به این اثر.

کتاب توسط نشر آمه منتشر شده است که پس از محدودیت های ایجاد شده برای نشر اختران، بسیاری از کتاب های آن نشر را تجدید چاپ کرد. به این ترتیب اکنون آثار قاضی مردای، 3 ناشر مختلف دارد: اختران، آمه و دات. اما ویژگی مشترک کتاب های قاضی مرادی در هر سه ناشر، این است که جلدهای شان توسط استاد ابراهیم حقیقی طراحی می شود.  

نکته بعدی، شمارگان اثر است که با شرایط فعلی چاپ و کاغذ و میزان استقبال مردم، درخشان به نظر می رسد؛ 3000 نسخه در چاپ نخست.

نویسنده: حسن قاضی مرادی

ناشر: آمه

شابک: 4-06-5757-600-978

نوبت چاپ: اول

قطع: رقعی

قیمت: 272 ص، 10000 تومان  
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: - -