تبلیغات
کتاب باز - نسیم بیداری 35

نسیم بیداری 35

جمعه 13 اردیبهشت 1392 05:15 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

پیش بینی انتخابات ریاست جمهوری 92، بررسی دلایل ساختاری فساد اقتصادی در ایران و نگاهی به فراز و فرود مناظره های تلویزیونی در ایران موضوع بخش های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی شماره 35 ماهنامه نسیم بیداری است.
«پیدا و پنهان» عنوانی است که برای مجموعه مطالب سرویس سیاسی این شماره انتخاب شده و در آن چهره های مختلفی مانند علی مطهری، صادق زیباکلام، محمد خوش چهره، احمد شیرزاد، حمیدرضا ترقی، مسعود پزشکیان، ابراهیم اصغرزاده، محمد سعیدی کیا، عباس امیری فر و... به گمانه زنی درباره نتایج انتخابات پیش رو پرداخته اند. زیباکلام گفته است: «ولایتی رئیس جمهور بعدی ایران است» و پزشکیان: «حتی ردصلاحیت خاتمی بهتر از عدم حضورش است». مشاور فرهنگی رئیس جمهور هم چنین ابراز عقیده کرده: «بهتر است دولت تداوم پیدا کند».
«یقه های سفید و دست های چرک» مفاسد اقتصادی در ایران را مورد توجه قرار داده و کارشناسانی چون فرشاد مومنی با «قفل فساد را کلید شفافیت باز می کند»، حسین راغفر با «دلایلی بر اثبات وجود فساد»، علی دینی ترکمانی با «باید با مفسدان برخورد یکسان شود»، حسن قاضی مرادی با «چرخه های فساد و استبداد»، علی ربیعی با «مبارزه با فساد، حربه حذف رقیب شده است» و سعید معیدفر با «دامن زدن به نزاع های طبقاتی اشتباه بود»، ریشه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی فساد را بررسی کرده اند.
در مقدمه این پرونده آمده است: «چرا با همه تاکیدها بر برخورد با فساد، هم چنان این پدیده حضور پرقدرتی در فضای اقتصادی ایران دارد؟ چرا هنوز شعار مبارزه با فساد برای مردم جذابیت دارد؟ چرا علی رغم صدور سنگین ترین احکام ممکن، باز هم کسانی جرأت ارتکاب به فساد را دارند؟ چرا در همه پرونده های بزرگ مفاسد اقتصادی در دو دهه اخیر، رد پای مقامات دولتی و افراد بانفوذ دیده می شود؟ آن چه می خوانید تلاشی است برای پاسخ به این سئوالات؛ تلاشی که بیش از معلول ها، علت ها را می کاود و بیش از افراد به ساختارها توجه دارد.»

«هیاهوی ناتمام» هم نامی است که برای مطالب بخش فرهنگ انتخاب شده که شامل گزارش و مصاحبه درباره مناظره های تلوزیونی در 3 دهه گذشته است. از جمله محمد هاشمی، رئیس اسبق سازمان صداوسیما و برادر رئیس جمهور اسبق، مناظره های سال 88 را «اتهام پراکنی» عنوان کرده است. از مطالب خواندنی این بخش گزارشی با نام «برش های داغ» است که برخی اظهار نظرهای خاص در مناظره های مختلف را مرور می کند.  دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: - -