تبلیغات
کتاب باز - گذار 2

گذار 2

دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 04:49 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

 

شماره دوم ماه نامه اقتصادی سیاسی گذار به دو موضوع بازار مسکن و فراز و فرود پرونده هسته ای کشور در ده سال گذشته توجه نشان داده است.

در ابتدای مطالب سرویس اقتصاد، در مطلبی با عنوان «خیال خام خانه داری» آمده است: «حداکثر درآمد قابل تصور برای یک جوان بیست و هفت، هشت ساله چقدر است؟ یک یا دو میلیون تومان در ماه؟ بیشتر یا کمتر؟ برای این جوان چه دورنمایی برای خانه ­دار شدن متصور است؟ چقدر از درآمد ماهیانه خود را، پس از کسر مخارج اجاره، رفت­ و آمد و خورد و خوراک باید پس­ انداز کند که بتواند در 40 سالگی خانه­ دار شود. چهل سالگی زود است؟ برای خانه­ دار شدن در 50 سالگی چقدر کار کند، چقدر پس­ انداز؟ این دست سئوالات، ذهن اکثریت غریب به اتفاق جوانان این کشور را به خود مشغول کرده است چه آن­که از طرفی هرم سنی جمعیت، به دوره ازدواج و تقاضای مسکن رسیده­ اند و از طرف دیگر، جذابیت­ های سوداگرایانه در این بخش، خانه­ دارشدن را به آرزویی دور و دست­ نیافتنی بدل کرده است. آن­چه از نظر می­ گذرانید مروری است بر وضعیت بازار مسکن، دلایل آشفتگی آن و پیش­ بینی آینده­ اش. صاحب نظران جملگی متفق­ القولند که بحران مسکن جز با تدبیر (و نه دخالت) دولت قابل مدیریت نیست.» بعد از این مقدمه، تحلیلی از بازار مسکن در سال گذشته، گزارشی از عملکرد مسکن مهر به قلم دکتر پروانه اصلانی از کارشناسان ارشد وزارت مسکن آمده و سپس گفتگویی چالشی با مقداد همتی، از مشاوران جوان وزیر و نماینده تام الاختیار او در امور مسکن مهر و گزارشی کوتاه از شهر جدید پردیس.

گفتگو با دکتر علی نوذرپور، یادداشتی از دکتر حمیدرضا موسوی و گزارشی از تورم این بخش برای دهک های مختلف درآمدی از دیگر مطالب این پرونده است. دکتر پیروز حناچی معاون وزیر در دوره اصلاحات، درباره امروز و فردای مسکن سخن گفته و دکتر شادی عزیزی نگاهی کوتاه به رابطه کیفیت و قیمت مسکن در تهران داشته است.

«همه آلوده شده اند» عنوان گفتگویی خواندنی با کمال اطهاری درباره رانت جویی در بازار زمین و خانه است. اطهاری درباره پروژه مسکن مهر می­ گوید: «دولت فکر می­ کرد که ساختن فضا یا شهر، یک امر مهندسی است، اما کسی که تاریخ را می­ سازد، جغرافیا را هم می­ سازد. یعنی اگر توانستید جامعه را از بازاری­ شدن به­ درآورید، می­ توانید شهری با هویت، مولد و آسایش­ بخش بسازید. مسکن مهر مانند شهرک سینمایی است؛ ماکتی که هیچ­ چیز پشتش نیست. مسکن مهر تجهیزات شهری و خدمات ندارد. نه حمل­ و­ نقل سریع دارد، نه مدرسه و درمانگاه. این مسکن نیست، ساختمان است. سکونت یک معنای اجتماعی دارد، یعنی با شبکه روابط آدم­ ها، تعریف می­ شود. سکنی به یک معنا یعنی محل آرامش. مسکن مهر این ویژگی را نداشت و بنابراین به­ جای ضدتورم­ بودن، تورم­ زا بود.»

نگاهی به تجارب جهانی سیاست گذاری مسکن به قلم دکتر حجت اله میرزایی، راهنمای خرید خانه، جدول پهنه بندی تهران، 33 نکته طلایی خرید خانه، گفتگو با رئیس اتحادیه مشاوران املاک و راهنمای دریافت تسهیلات از بانک مسکن از دیگر مطالب بخش اقتصادی شماره دوم گذار است. این بخش با صحبت های فردین یزدانی کارشناس بازار مستغلات تمام می شود. او بر این باور است که «قیمت مسکن تابع نرخ تورم است و موازی با آن حرکت خواهد کرد». 

«تهدید و تفاهم» عنوان مجموعه مطالب بخش سیاسی است که پرونده هسته ای ایران را بررسی می کند. گزارشی از شروع بحران و ادامه آن تا امروز، گزارشی از سلسه گفتگوهای این 10 سال، یادداشت هایی از هرمیداس باوند و صادق زیباکلام، گفتگو با رامین مهمان پرست و حسن عابدینی و گزارشی از دیپلماسی دولت دهم دیگر مطالب این بخش است.

«مذاکرات تهران افتخارآمیز بود» عنوان گفتگویی با حسن روحانی دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی است که باور دارد بهترین عملکرد در میان تیم های مذاکره کننده ایرانی، متعلق به دوره اوست.آخرین مطلب این بخش، ترجمه فصل نوزدهم خاطرات جک استراو، وزیر خارجه سابق بریتانیاست که نکات عجیب و منحصر به فردی از خاورمیانه، ایران، اسرائیل، مذاکرات هسته ای و... دارد. برای مثال می گوید: «در پایان ژوئن 2003، برای چهارمین­ بار به ایران رفتم. تا اینجا با روحیات ایرانیان آشنا شده بودیم. خانم­ های تیم ما می­ بایست شنل و کلاه سیاه به تن می­ کردند. من باید هر دفعه آنان را مجبور به این کار می­ کردم. ترافیک در تهران وحشتناک است، اما وضع ما خوب بود؛ در یک لیموزین ضدگلوله، با پلیس در جلو و عقب حرکت می­ کردیم، اما شهروندان آنجا جانشان را در دستان­ شان گرفته بودند و سواره یا پیاده در حرکت بودند... بسیاری از ماشین­ ها، پیکان­ های قدیمی بودند که نخست توسط شرکت روتز بریتانیا، که مدت­ ها پیش از بین رفته بود، ساخته و برای مونتاژ به ایران حمل می­ شد. آلودگی حاصل از ماشین­ های این چنینی در ترکیب با کیفیت پایین بنزین از پکن هم بدتر بود.»

سبد معرفی کالاهای فرهنگی، یادداشت سیدباقر اسکوئی مدیرمسئول با عنوان «سرمایه اجتماعی و نظام سیاسی» و گزارشی از 22 کاندیدای مشهور انتخابات ریاست جمهوری دیگر مطالب این شماره گذار را تشکیل می دهد.

یادداشت سیدمحمدمهدی طباطبائی رئیس شورای سیاست گذاری مجله «خروج از اغما؛ بازگشت مصلحت به عرصه سیاست» نام دارد که تحلیلی کوتاه و موجز است درباره بایدها و نبایدهای حضور آیت الله هاشمی در عرصه انتخابات.

شماره دوم گذار در 100 صفحه و به قیمت 5000 تومان منتشر شده.                                                                                        
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: - -