تبلیغات
کتاب باز - پنین

پنین

سه شنبه 7 خرداد 1392 06:51 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: معرفی و مرور ،

سایه انقلاب اکتبر تا همیشه بر سر ملت روس باقی خواهند ماند؛ این پیامی است که ناباکوف در رمان پنین به خوانندگانش می دهد. او با خلق یک موجود «مفلوک» اما در عین حال «فرهیخته»، «بلندپرواز» اما همزمان «سرخورده»، و «آزاد» اما «ترسیده» به نام پنین، به هجو زندگی مهاجران روس در غرب به ویژه آمریکا می پردازد.

پنین استاد دانشگاهی است با ایده های جورواجور که از شوروی ترسناک گریخته و به فرانسه و سپس آمریکا مهاجرت کرده است. او در کالجی کوچک به چند دانشجو ادبیات و تاریخ روسیه را درس می دهد تا بتواند با سرخوردگی بی وطنی، با تفاخر به بزرگان ادبیات کشورش کنار بیاید.

پنین، که خالقش آشکارا رگه هایی از دیوانگی اش را به رخ می کشد، یک اصولگرای به تمام معناست؛ به سنت های روسی پایبند است اما نمی تواند به زندگی غربی و فرهنگ همراهش تماما بی اعتنا باشد و آن را طرد کند، پس دچار تناقض می شود که آن هم خنده دار است چرا که به عنوان مثال از موسیقی جاز به همان اندازه نفرت دارد که از دندان های مصنوعی اش تجلیل می کند!

ناباکوف هجو خود از هموطنان مهاجرش را با توصیف اخلاق و روحیات ویکتور، پسر این استاد سرگشته کامل می کند و با این کار مفهوم «پنینی» را خلق می کند؛ کنایه از همان وضعیت خاص مهاجران روس: «...پنین با وجود درد کمر بالاخره به خواب رفت و در یکی از آن رؤیاها که حتی ثلث قرن بعد از فرار از دست بلشویک ها باز هم به سراغ روس های پناهنده می آید، خودش را دید که خرقه مجللی به تن دارد و از میان حوض های بزرگ جوهر، زیر نور ماه پنهان در ابرها، از یک کاخ خیالی فرار می کند...»

اما روایت این سرگشتگی تلخ به شیرینی تمام صورت می گیرد؛ ناباکوف با طنزی ملایم اما ادامه دار کل داستان را پیش می برد و آمریکایی را می سازد که «خاص» هر شخصیتی است؛ کسی مانند پنین به جزئیات ملال آورش توجه می کند و دیگرانی که از «فرصت های زندگی جدید» به گو نه ای دیگر بهره می برند.

اطلاعات کتاب: پنین چهارمین رمان انگلیسی زبان ناباکوف است که در سال 1957 منتشر شد و به قول مترجم، ناشناخته ترین اثر نویسنده اش محسوب می شود. این رمان در 7 فصل نوشته شده که هر کدام اپیزودهای نسبتا مستقلی اند اما در مجموع به توصیف مقطعی از زندگی استاد پنین می پردازند که توسط راوی (یکی از دوستان سابق استاد) روایت می شود.

رضا رضایی در پاییز 83 ترجمه کتاب را به پایان رساند و نشر کارنامه زمستان همان سال آن را منتشر کرد. مقدمه ای کوتاه در معرفی نویسنده در ابتدا و نقدی از مایکل وود در انتهای کتاب، به شناخت بیشتر اثر کمک می کنند.

پنین، ششمین محصول از سری «کتاب های بی بی » نشر کارنامه است که در قطع جیبی منتشر می شود.

نویسنده: ولادیمیر ناباکوف

مترجم: رضا رضایی

ناشر: کارنامه

شابک: 0-047-431-964-978

نوبت چاپ: اول، 1383

قطع: جیبی

قیمت: 280 ص، 3300 تومان 
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: - -