تبلیغات
کتاب باز - نسیم بیداری 36

نسیم بیداری 36

دوشنبه 27 خرداد 1392 12:26 ق.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

«اگر حلقه ها قدرت آفرینند و دولت ساز، در چارچوب نظام سیاسی جمهوری اسلامی و بر مبنای قانون اساسی به عنوان میثاق ملی، ارباب حلقه ها ملت و مردمند. حضور در حلقه ها به عنوان بدیل احزاب در ایران امروز تنها مجالی برای حضور در صحنه و امکانی برای عرضه خود به صاحبان و ارباب حلقه هاست. این ملت اند که تعیین می کنند کدام حلقه می تواند سکان دولت را در دست بگیرد و اسب سرکش قدرت را رام خود سازد. حلقه هایی که از این واقعیت ساده و بسیار مهم غفلت ورزند، به سرعت در آسمان سیاست این ملک و بوم افول خواهند داشت.» این جان کلام پرونده سیاسی شماره سی و ششم ماهنامه نسیم بیداری است که موضوع حلقه ها و گعده های سیاسی موثر بر سیاست ایرانی را به بررسی نشسته است.  

حلقه دین و اقتصاد با محوریت مرحوم عالی نسب، حلقه آیین با محوریت سیدمحمد خاتمی، حلقه حقانی با نقش آفرینی شهید بهشتی، حلقه امام صادقی ها با محوریت مهدوی کنی، حلقه بازار با حضور حبیب الله عسگراولادی، حلقه فکری فردید، حلقه شاگردان مصباح و حلقه ارومیه حول محور احمدی نژاد، هشت حلقه ای هستند که در سال های گذشته در عرصه سیاسی ایران حضور داشته اند و نقش آفرینی کرده اند.

گفت و گو با محمد رجبی درباره حلقه فردید، گفت و گو با علاالدین میرمحمدصادقی درباره حلقه بازار، گفت و گو با محسن غرویان درباره ماهیت حلقه مصباح، گفت و گو با فرشاد مومنی و محمدرضا واعظ مهدوی درباره حلقه دین و اقتصاد، گفت و گو با هادی خانیکی درباره حلقه فکری اطرافیان خاتمی، گفت و گو با مهدی خورشیدی درباره حلقه ارومیه و گفت و گو با علی میرزاخانی، سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد درباره حلقه امام صادق به علاوه گزارش هایی تحلیلی درباره هر یک از این 8 حلقه مطالب بخش سیاسی شماره اخیر نسیم بیداری را تشکیل می دهد.

بخش فرهنگ کارنامه و میراث فرهنگی دولت دهم را واکاوی کرده و نامی بهتر از «خانه ای روی آب» برای آن پیدا نکرده است.

کامیار عبدی گفته است «میراث فرهنگی را ویران کردند»، مهدی عسگرپور رئیس خانه سینما گفته است «مدیریت فرهنگی نیاز به قربانی دارد»، حمیدرضا نوربخش مدیر خانه موسیقی گفته «بی قانونی گریبان موسیقی را گرفته است» احمد پورنجاتی گفته «فرهنگ بر مبنای اصل غافلگیری اداره شد» فاطمه راکعی معتقد است «مولوی و حافظ را هم سانسور می کنند» و خسرو طالب زاده هم گفته «کاهش نظارت موجب براندازی نمی شود».

بخش خبری این شماره متنوع تر از شماره های پیش است و گزارشی ویژه درباره ردصلاحیت هاشمی و واکنش ها به آن، تحلیلی درباره مناظره اقتصادی 8 کاندیدا و مجموعه مطالبی درباره 8 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، وزن سیاسی آنان و احتمال پیروزی هر کدام به آن اضافه شده است.
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: - -