تبلیغات
کتاب باز - اندیشه پویا 8

اندیشه پویا 8

دوشنبه 10 تیر 1392 04:02 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

انتخاب دکتر حسن روحانی به عنوان هفتمین رئیس جمهور ایران، موضوعی که مورد توجه ماهنامه اندیشه پویا قرار گرفته و در بخش نخست مجله، یادداشت سردبیر با عنوان «پسران، امیدِ پدران»، یادداشتی از سعید لیلاز و میزگردی با حضور علیرضا علوی تبار، حمیدرضا جلایی پور و مراد ثقفی درباره بررسی نتایج و تحلیل جناح بندی های سیاسی به این موضوع اختصاص یافته است. در همین بخش، یادنامه کوچکی برای دکتر علی شریعتی با آثاری از غلامرضا کاشی، مقصود فراستخواه، سوسن شریعتی، سروش دباغ، محمود حسینی زاد، منوچهر محمدی و بهرنگ صدیقی آمده است.

چند گزارش خبری، واکنش ها و جوابیه ها به مطالب شماره پیشین، ترجمه چندین مقاله خارجی و گفت و گویی با مهدی فیروزان مدیرعامل موسسه شهر کتاب از دیگر مطالب بخش اول اندیشه پویاست.

یکی از خواندنی ترین مطالب این شماره، خاطرات منتشر نشده مرحوم عزت الله سحابی است که زیر عنوان کلی «تاریخ شفاهی» درج شده. سحابی خاطرات خود از «مخالفت بازرگان با مفاهیم لنینیستی»، «بگومگوهای جوان ها با بازرگان و پدرم»، «دعوت برای مدیریت دفتر طالقانی»، «مخالفت آقای بهشتی با فشار بر متهم»، «از فشار فروهر تا مخالفت با چمران»، «دستگیری سعادتی»، «کنگره نهضت»، «استعفا از نهضت آزادی» و... را به قلم آورده با همان ویژگی همیشگی زندگی اش؛ انصاف.

بخش «تاریخ رجال» این شماره مجموعه مطالبی درباره حاجعلی رزم آراست؛ رزم آرا از افسران منضبط، سخت کوش و جاه طلب ارتش نوین ایران بود که اشتباه تاریخی اش در پذیرش نخست وزیری در غوغای ملی شدن صنعت نفت، جانش را ستاند.

بخش فرهنگ و هنر، با گفت و گوی مفصل امید روحانی و اصغر فرهادی درباره فیلم گذشته آغاز می شود. فرهادی در بخشی از سخنانش گفته: «مردی در تونس روی خودش بنزین می ریزد و خودش را آتش می زند. ما خبرش را می خوانیم و متأثر می شویم، فقط می توانیم متأثر شویم اگر کمی عمیق تر نگاه کنیم، شاید بتوانیم سهم خودمان را در آن خودکشی تعیین و کشف کنیم. این البته یک مثال رادیکان است. اتفاقاتی که در هر لحظه، در هر کجای جهان می افتد، به تک تک آدم ها کم و بیش و با درجاتی متفاوت ربط دارد. این در واقع کشف مسئولیتآدم احساس مسئولیت اوست.» امید روحانی با علی مصفا هم گفتگو کرده است. علی مصفا از شرایط سخت بازی اش در فرانسه و به زبان فرانسوی سخن گفته است.

در بخش کتابخانه، درباره بیش از 20 عنوان کتاب جدید مطلب وجود دارد؛ از حوزه فلسفه و تاریخ گرفته تا رمان داستان. یاغیان، در باب تاریخ اندیشه، چطور زندگی کنیم، برج فرازان، مبانی سیاست، فرهنگ علوم اجتماعی قرن بیستم، اعتدال و پیروزی، پاریس پایتخت مدرنیته و سوییت فرانسوی از جمله کتاب های معرفی شده اند. بخش عمده مطالب، به بهانه انتشار کتاب «ذهن روسی در نظام شوروی» نوشته آیزایا برلین، به این اندیشمند پرداخته و جهان فکری او را بررسی کرده است.  

تماشاخانه، هنرستان، روشنفکر-دانشمند، پاورقی و بایگانی مطالب انتهایی را تشکیل می دهند. این شماره اندیشه پویا، 164 صفحه است و 8 هزار تومان قیمت دارد.   
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: - -