تبلیغات
کتاب باز - تاریخ فرهنگ چین

تاریخ فرهنگ چین

پنجشنبه 13 تیر 1392 09:28 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: معرفی و مرور ،

برای بسیاری سئوال است که چگونه چینی که تا همین دو سه دهه قبل کشوری مفلوک و فقیر بود، چنین برق آسا توسعه می یابد و به چنان موقعیتی در جهان می رسد که روشنفکران غرب، دعا می کنند «خدایان اژدهای زرد را از هرآسیبی مصون دارد» چون می دانند هر موج کوچکی در اقتصاد چین، یک سونامی بزرگ در کشورهای آنان خواهد بود. چین که تا چند سال قبل در معادلات جهانی محلی از اعراب نداشت، امروز یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین کشورهای جهان است و همان قدر که بر اقتصاد دنیا اثرگذار است بر سیاست جهانی هم تاثیر می گذارد.

اقتصاددانان نهادگرا، شاید قابل قبول ترین پاسخ را برای سئوالات فوق داشته باشند؛ آنان می گویند نهادهایی که در طول تاریخ یک کشور در فرهنگ، جامعه، اقتصاد و سیاست شکل می گیرد، بر عملکرد شهروندان آن کشور تاثیر می گذارد، انتخاب های آنان را شکل می دهد و در نتیجه سرنوشت توسعه آن کشور را رقم می زند. طبق این تعریف، «نهاد» دیگر فقط سازمان های اداری نیستند؛ روابط متقابل آدم ها، میزان اعتماد به هم، پایبندی به قول، محترم بودن حقوق مالکیت و... همه و همه نهاد هستند.

به این ترتیب مطالعه تاریخ چین، می تواند توضیح قانع کننده ای برای عقب ماندگی آن در سال های ابتدایی قرن بیستم و ابر قدرتی آن در سال های ابتدایی قرن بیست و یکم باشد: «مرزهای چین از لحاظ حاکمیت سیاسی در طی قرن ها در نوسان بوده است، ولی عرصه تمدن چین مدام گسترش یافته است. هیچ سرزمینی که روزگاری کاملا تابع این تمدن بوده بطور کامل از آن جدا نشده، و هیچ سرزمینی که پیوسته جزء عرصه چین بوده، نتوانسته در برابر نفوذ فرهنگی آن ایستادگی کند.» اما البته فقط تمدن داشتن و تمدن ساختن نیست که اژدهای زرد را به قدرتی جهانی بدل کرده، فرهنگ کار، مدارا و رواداری، وفاداری و... است که این کشور را از همه کشورهای متمدن قدیم متمایز می کند.

تفاوت خرده فرهنگ های چینی با سایر ملل از نکاتی بود که برای نخستین بار مورد توسط مستشرقین غربی قرار گرفت. از جمله فیتس جرالد به تاریخ چین توجه نشان داد و تمرکز اصلی خود را پژوهش در تاریخ این کشور قرار داد و کتابی درباره حیات فرهنگ در تاریخ این کشور تالیف کرد. در این کتاب نویسنده از چین فئودالی آغاز می کند و تا دوره منچوها پیش می آید و در این بررسی تاریخی، تحولات فلسفه، هنر، دین داری، اعتراض ها و انقلاب ها، انقراض ها و تاسیس ها، نخستین تماس ها با غرب، وضعیت تجارت و... را در هر دوره موشکافی کرد. نویسنده در بخش اول کتابش، چین فئودالی را در 5 فصل معرفی کرده، بخش دوم را به تشکیل نخستین امپراتوری اختصاص داده، در بخش سوم از «عصر آشوب» سخن گفته، بخش بعدی را به معرفی امپراتوری تانگ پرداخته و در بخش پنجم و ششم سلسله های سونگ و مینگ را معرفی کرده است. در معرفی این چین متاخر، او ثبات در این کشور، آغاز تجارت با اروپا، وضعیت نمایش و داستان و روح حاکم بر معماری را مورد توجه قرار داده. بخش هفتم کتاب هم به دوره منچوها اختصاص دارد که نویسنده علاوه بر شرح نحوه روی کار آمدن آنان، به نتایج اقتصادی تجارت دریایی، وضعیت مسیحیت و هنر در این دوره توجه بیشتری نشان داده است.

فیتس جرالد در «تاریخ فرهنگ چین» سیر تکوین نهادهای شکل گرفته در این کشور را نشان می دهد و به این ترتیب، خواننده امروز می تواند بفهمد چرا کار نزد این مردمان کوچک اندام چنین محترم است، چرا روحیه تعاون در میان آنان به صورت قوی وجود دارد، حس همبستگی از کجا ناشی شده و... چین امروز خود را بر همه ملل، با هر اعتقاد و باوری و با هر میزان از خوشبختی یا شوربختی تحمیل کرده است و برای فهمیدن چگونگی آن، دانستن تاریخش لازم است.

اطلاعات کتاب: تاریخ فرهنگ چین، نخستین بار در سال 1965 در انگلستان منتشر شد. نویسنده اش تاریخ پژوهی نسبتا معتبر و نزد انگلیسی ها شناخته شده بود. فیتس جرالد تا 90 سالگی که در قید حیات بود (1992) چند کتاب دیگر هم درباره چین تالیف کرد.

کتاب در ایران سال 1367 و توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد. مترجم، اسماعیل دولتشاهی، البته در یادداشتی کوتاه در ابتدای کتاب، توضیح می دهد که کتاب را 10 قبل ترجمه کرده و هر بار به دلیلی (که توضیح نمی دهد) امکان چاپ فراهم نشده و حال که امکان نشر کتاب ممکن شده، چون دسترسی به کتاب نداشته «طبعا امکان تجدید نظر در آن میسر نبود»!!

اما از این جالب تر این است که در چاپ دوم کتاب هم نه تنها هیچ تجدید نظری در ترجمه صورت نگرفته، که حتی ناشر محترم حاضر نشده حروفچینی کتاب را تجدید و با فونت های کامپیوتری آن را تجدید چاپ کند. با این همه کتاب ارزشمندتر از آن است که گیر و گرفت های ترجمه و بدسلیقگی ناشر، مانع مطالعه اش بشود.

نویسنده: چارلز پاتریک فیتس جرالد

مترجم: اسماعیل دولتشاهی

ناشر: علمی و فرهنگی

شابک: 9-693-445-964-978

نوبت چاپ: دوم، 1384

قطع: وزیری

قیمت: 814 صفحه، 5900 تومان
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: - -