تبلیغات
کتاب باز - نسیم بیداری 38 و 39

نسیم بیداری 38 و 39

چهارشنبه 27 شهریور 1392 02:26 ق.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

نواده بنیان گذار فقید جمهوری اسلامی، پس از مدت ها سکوت در یک مصاحبه اختصاصی با نسیم بیداری، از «امید» سخن گفته است. خمینی جوان معتقد است «اگر بتوانیم کسانی که در جامعه رفتار افراطی از خود نشان می دهند را امیدوار کنیم، تا حد زیادی رفتارهای افراطی شان نیز تعدیل می شود و به رفتارهای عاقلانه رومی آورند. در واقع امید هم علت برای رفتارهای عاقلانه است و هم معلول برای تحلیل های عاقلانه.» در ادامه همین پرونده که «کیمیای امید» نام دارد، دکتر عباس منوچهری، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس از امید در اندیشه هایدگر گفته است. محمدتقی چاوشی، علی اصغر دادبه و احمد صدری هم در این زمینه سخن گفته اند. مصاحبه با احسان شریعتی که گفته است «امید مسئولیت می آورد»، مصاحبه با مصطفی ملکیان که گفته است «حداقل امیدواری را دارم» و گفت و گو با تقی آزاد ارمکی که معتقد است «روشنفکر ایرانی مأیوس نیست» از دیگر مطالب بخش اندیشه نسیم بیداری است، ضمن آنکه مدیرمسئول نشریه نیز سرمقاله خود با عنوان «کیمیای امید» را در نسبت صبر و امید با ایمان نوشته است.

فصل کارنامه عنوان مجموعه مطالب بخش سیاسی است که نگاهی دارد به کارنامه دولت های پس از جنگ. این بخش غیر از گزارش ها و یادداشت های معمول دو مصاحبه خواندنی دارد؛ نخست با یحیی آل اسحاق، وزیر بازرگانی دولت سازندگی و دوم با علی اکبر جوانفکر مدیرعامل سابق ایرنا که همچنان مستحکم از گفتمان احمدی نژاد دفاع می کند و مردم بسیاری را هوادار آن می داند. جوانفکر گفته است: «انقلاب یعنی احمدی نژاد»

بخش تاریخ به قصد ابهام زدایی از «خدمت یا خیانت» زمام داران و پادشاهان این کشور، زمانه و زمینه موقعیت های بحرانی ایران و واکنش حاکم وقت را رصد کرده تا نشان دهد آن چه در ذهن اکثریت ما به عنوان خیانت مطرح است، تنها راه ممکن برای حفظ بنیان حکومت بوده است. یعقوب آژند، صادق زیباکلام، ناصر تکمیل همایون و فواد پورآرین در این زمینه سخن گفته اند.

«صحنه های سوخته» عنوان بخش فرهنگ و هنر است که «حکایت ممیزی در تئاتر ایران» را روایت کرده. چند نفر از معروف ترین فعالان تئاتر از جمله جلال تهرانی، علیرضا نادری، محمد یعقوبی، ایوب آقاخانی و حمید پورآذری از تاثیر ممیزی های بی حساب و کتاب بر تنزل کیفیت و کمیت اجراها درد دل کرده اند. مصاحبه با نغمه ثمینی با عنوان «ممیزی توهین به نویسنده است» یکی از خواندنی ترین مطالب این بخش است.

بخش اقتصاد به یکی از مهم ترین دغدغه سال های اخیر، یعنی عدالت می پردازد و البته بر آن مرثیه می خواند؛ مرثیه ای که هم شامل وضعیت امروز عدالت، پس از 8 سال سر دادن شعارهای رادیکال می شود و هم شامل برداشت های غلط از این مفهوم و در واقع بدفهمی آن توسط اندیشمندان کشور است. سیدعلیرضا بهشتی، فرزند شهید بهشتی و استاد تعلیق شده دانشگاه تربیت مدرس، گفته است «برداشت مسئولین ما از مقوله عدالت سطحی است». دکتر طیب نیا وزیر جدید اقتصاد هم معتقد است «پرداخت یارانه به شیوه کنونی عادلانه نیست» و دکترفرشاد مومنی هم درباره تناقض و تنافر عدالت با ثبات زدایی از اقتصاد، مطالبی را طرح کرده. درباره بدفهمی عدالت، دکتر علی دینی ترکمانی به نقد نظریات اقتصاددانان نئوکلاسیک ایرانی پرداخته و استدلال کرده که نظریه عدالت رالز و یا سن، اساسا هیچ نسبتی با عدالت مورد نظر هایک و فریدمن ندارد. دینی با استناد به جدال قلمی دکتر یوسف اباذری و دکتر موسی غنی نژاد، نوشته های دکتر محمد طبیبیان و نقل قولی از دکتر مسعود نیلی، این سئوال را طرح می کند که چگونه می توان هم به سازوکارهای بازار ایمان تام و تمام داشت و هم از عدالت اجتماعی دم زد . چگونه اقتصاددانان راستگرای ایران به این ترکیب متناقض رسیده اند؟

مرور خبرهای مرداد و شهریور 1360 در انتهای مجله و خبرها و تحلیل های روز در ابتدای آن دیگر مطالب این شماره 228 صفحه ای را تشکیل می دهد. 


دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: چهارشنبه 27 شهریور 1392 02:35 ق.ظ