تبلیغات
کتاب باز - گذار 4

گذار 4

یکشنبه 14 مهر 1392 03:36 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

شماره مهرماه گذار، تحلیل هایی از مهمترین رخدادهای اقتصادی و سیاسی کشور دارد که شاید داغ ترین آن را بتوان تحولات سیاست خارجی در هفته های پایانی تابستان و هفته نخست پاییز دانست. نگاهی به دیپلماسی نوین ایران با عنوان «بازی ظریف» بازیگر اصلی این تحولات، یعنی وزیر امور خارجه را در مرکز توجه قرار داده است. سیدمهدی طباطبایی در یادداشت نخست خود درباره سمت و سوی دستگاه دیپلماسی کشور نوشته است: «به همان اندازه که عدم ارتباط با کشوری چون امریکا از قداست و ارزش برخوردار نیست، صرف برقراری مذاکره و از سرگیری روابط نیز شفابخش و نجات آفرین نخواهد بود. چنانچه اگر بنا بود در اثر رابطه با امریکا اضمحلال و تباهی گریبانگیر ملت ها و دولت ها شود، از نسل بشریت چیزی باقی نمانده بود و کشوری جز امریکا و ایران امروز بر پهنه گیتی برجای نبود. از سوی دیگر اگر بنا بود صرف روابط دوستانه با امریکا اسباب رستگاری و فلاح ملت ها و دولت ها باشد، باید امروز همه کشورهای دنیا در وضعیتی بهتر از ایران به سر می بردند که الحق و الانصاف چنین نیست.» گزارشی از مهمترین چالش های دیپلماتیک در سال های پس از انقلاب به تفکیک وزرا؛ کریم سنجابی، مهدی بازرگان (کفیل)، ابراهیم یزدی، ابوالحسن بنی صدر (سرپرست)، میرحسین موسوی، علی اکبر ولایتی، کمال خرازی، منوچهر متکی و علی اکبر صالحی، به همراه گفت و گویی با دکتر مجید تفرشی، گزارشی از رفتن پرونده هسته ای از وزارت خارجه به شورای امنیت ملی و بازگشت آن و یک مقاله خواندنی از خانم سوزان ملانی از ایران پژوهان امریکایی مجموع مطالب پرونده «بازی ظریف» را شکل می دهد.

پرونده دیگر بخش سیاسی، دیگر موضوع سیاسی داغ این روزها یعنی تغییر و تحولات دانشگاه است. این پرونده با یادداشتی از مهرداد خدیر آغاز می شود که نشان داده چرا و چگونه «غیرسیاسی ترین وزارتخانه کشور به سیاسی ترین آن تبدیل شده است». معرفی تک تک وزرای علوم و بررسی مهمترین چالش های آنان در دوره تصدی، مصاحبه با دکتر نجفقلی حبیبی و علی عباسپور و گزارشی از تحولات دانشگاه آزاد مطالب این پرونده را تشکیل می دهد.

«آینده سرزمین اهرام» هم نگاهی دارد به تحولات مصر به ویژه پس از کودتای نظامیان علیه دولت مرسی. در این پرونده، مقاله عمرانکارناسیون استاد کالج بارد امریکا در مذمت «کودتاهای خوب» حاوی نکات جالب و جدیدی است. او اثبات می کند که هیچ کودتایی، حتی اگر با رضایت توده هایی از مردم صورت گرفته باشد، به نفع دموکراسی و کشور نبوده است.

بخش اقتصادی ماهنامه گذار درباره بحران داروست؛ نگاهی به بازار داروی بیماران خاص، تحلیل ریشه های بحران دارو و نقش آن در سبد هزینه خانوار به قلم دکتر محمدرضا واعظ مهدوی رئیس اسبق سازمان بیمه خدمات درمانی، «تن فروشی قانونی» درباره فروش کلیه، گزارشی از کمبود شیرخشک در بازار، مصاحبه با رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، نابرابری های بخش سلامت، گزارشی از رشد قیمت تجهیزات پزشکی، گزارشی از فراگیرشدن فروش کبد و گفت و گویی خواندنی با دکتر ناصر نقدی مدیرعامل شرمت داروسازی داروپخش مطالب این بخش را تشکیل می دهد.

معرفی چهره های ماه، مرور روزنامه های شهریور 62، 72، 82 و 92، مثبت و منفی اقتصاد، معرفی عملیات فتح المبین و... را هم در بخش های دیگر گذار می توان خواند.
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: یکشنبه 14 مهر 1392 03:38 ب.ظ