تبلیغات
کتاب باز - نادره کاران

نادره کاران

یکشنبه 3 آذر 1392 05:11 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: معرفی و مرور ،

«چند سال پیش، از جانب دوست فاضل محمود نیکویه -از رشت- مکتوبی دلاویز به دستم رسید که در آن نوشته بود نوشته های مرا در مرگ اشخاص از مجله های مختلف بیرون نویس کرده است و خواسته بود که اگر می پذیرم آنها را کتابی به چاپ برساند. در قبال این کارِ گران و لطفِ بیکران چه می توانستم گفت جز سپاسگزاری. تنها خواهشم آن بود که چیزی از نوشته ها کوتاه نشود و هر چه نوشته ام به همان طور تجدید شود که بوده است. تأکید کردم نوشته هایی باید به چاپ برسد که درباره درگذشتگان است نه آنها که از نعمت حیات برخوردارند، و دراز باد عمرشان.» این یادداشتی است که مرحوم ایرج افشار در 29 دی سال 81 بر کتابی نوشته است که مجموعه یادداشت های او درباره ناموران درگذشته فرهنگ ایران را در بر می گیرد.

افشار خود بهترین نمونه برای عبارت «نادره کاران» است که حیاتش پرثمر بود و و در طول این دوره پر برکت، با تعداد زیادی از فرهنگیان و هنروران ایران آشنایی و رفاقت و همکاری و همراهی یافت. این یعنی تعاریفش از دیگران، اغلب حاصل شناخت و ارتباط بود و دریافت های شخصی اش و نه قضاوت های حاصل از مطالعه جشن نامه ها و سرگذشت نامه ها.

کتاب مجموعی است از نوشته های افشار به مناسبت درگذشت مشاهیر فرهنگی و ادبی؛ برخی سوگنامه، برخی یادنامه، برخی پاسداشت و یادداشت و برخی معرفی صرف، از چند خط تا چند صفحه و از سال 1304 شمسی تا 1381، در دو بخش ایرانیان و ایران شناسان. افشار در این مدت مدید در سوگ 610 نفر، مطالبی را به قلم آورده که مشهورترین شان عبارتند از: حسن پیرنیا (مشیرالدوله)، محمدعلی فروغی، احمد کسروی، محمد قزوینی، صادق هدایت، محمدتقی بهار، محمدعلی بامداد، سیدمحمد تدین، قاسم غنی، صادق صادق (مستشارالدوله)، غلامحسین زیرک زاده، عباس اقبال آشتیانی، محمود نریمان، موسی عمید، محمدابراهیم آیتی، سیدمحمدتقی فخرداعی گیلانی، محمود محمود، سعید نفیسی، محمد مصدق، دوستعلی خان معیرالممالک، سیدفخرالدین شادمان، صمد بهرنگی، حسین بهزاد، ابراهیم پورداوود، بیوک رهی معیری، جلال آل احمد، لطفعلی صورتگر، سیدحسن تقی زاده، حسین کی استون، بدیع الزمان فروزانفر، محمد معین، صادق رضازاده شفق، عبدالحسین نوشین، احمد متین دفتری، هوشنگ ایرانی، مهدی الهی قمشه ای، مهدی بامداد، علی جواهرکلام، مجتبی مینوی، عبدالحجت بلاغی، حسین محجوبی اردکانی، مرتضی مطهری، غلامحسین مصاحب، اسماعیل رائین، نادر افشارنادری، سیدمحمود طالقانی، سیدمحمد امامی، علینقی وزیری، جلال الدین همایی، خانبابا مشار، حبیب الله آموزگار، سهراب سپهری، حسینعلی راشد، اللهیار صالح، علی دشتی، سیدعلی شایگان، سیدعبدالله انتظام، محمود افشار، حسینقلی مستعان، محمود تفضلی، عیسی بهنام، فریدون توللی، یحیی آریان پور، غلامحسین ساعدی، سیف الله یزدانی، ذبیح الله منصوری، حسین خدیوجم، عبدالعزیز جواهرکلام، علی اکبر علمی، احسان طبری، زین العابدین رهنما، علی اکبر سیاسی، پرویز ناتل خانلری، مهدی اخوان ثالث، عباسقلی گلشائیان، کاظم حسیبی، ایران تیمورتاش، ابوالقاسم حالت، بهرام فره وشی، عباس زریاب خویی، مهدی بازرگان، رضا گنجه ای، بزرگ علوی، نصرت الله کاسمی، محمدعلی جمالزاده، جهانشاه صالح، یحیی ذکاء، مصطفی رحیمی، کریم سنجابی و...

محمود نیکویه، تدوین کننده کتاب، در مقدمه ای کوتاه درباره این اثر می نویسد: «آقای افشار به سبب آشنایی با استادان نامور قرن اخیر... گفتارهای مفصل درباره هر یک نوشته و با بیانی شیرین و دلچسب، گوشه های تاریک زندگی و کارشان را برای خواننده روشن کرده است. گذشته از آن، کتاب حاضر دربردارنده سرگذشت کتابخانه های شخصی دانشمندانی است که اکثرا با اهدا کتابخانه خویش به مراکز دانشگاهی و کتابخانه های عمومی، علاوه بر نشر دانش، بر غنای کتابخانه های کشور افزوده اند. کتاب حاضر به نوعی تاریخ ادبیات در زمینه پژوهشگران سده اخیر ایران است...

اطلاعات کتاب: همان طور که گفته شد، کتاب مجموعه ای از 610 تک نگاری ایرج افشار درباره ناموران فرهنگ کشور است که به تفکیک سال فوت، مرتب شده اند. در انتهای کتاب هم فهرست الفبایی افراد آمده که کار جستجو را ساده تر می کند. کتاب بالغ بر 1100 صفحه است و کاغذ و صحافی مرغوبی دارد و بنابراین عجیب نیست که طی دو سال به چاپ دوم برسد.

نویسنده: ایرج افشار

به کوشش: محمود نیکویه

ناشر: قطره

نوبت چاپ: دوم، 1384

شابک:  1-274-341-964-978

قطع: وزیری

قیمت: 1112 صفحه، 9000 تومان

 

دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: شنبه 19 بهمن 1392 02:27 ب.ظ