تبلیغات
کتاب باز - نسیم بیداری 42

نسیم بیداری 42

شنبه 16 آذر 1392 03:58 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

در تاریخ معاصر ایران، همواره مذاکره کنندگانی که به نمایندگی از ملت یک طرف میز نشسته اند، در مظان این اتهام بوده اند که منافع ملی را قربانی کرده اند؛ هم احمد قوام پس از غائله فرقه دموکرات آذربایجان و مذاکره با استالین، هم مصدق در مذاکره با نمایندگان امریکا و انگلیس پس از ملی شدن صنعت نفت، هم مرحوم مهندس بازرگان در مذاکره با وزیر خارجه ایالات متحده، هم بهزاد نبوی در داستان آزادی گروگان ها، هم هاشمی رفسنجانی در مذاکره با مک فارلین و هم محمدجواد ظریف در مذاکره با 5+1. این موضوعی است که نسیم بیداری آذر ماه 92 بدان پرداخته است. پرونده «متهمان بی گناه» به پشت پرده دیپلماسی در ایران می پردازد. سیدمحمد صدر، حمیدرضا آصفی، جلیل روشندل و سیدجلال ساداتیان از جمله کسانی اند که در این باره سخن گفته اند.

بخش تاریخ به داستان احزاب فراگیر در ایران می پردازد؛ اینکه هر از گاه، گروهی (و عمدتا دولت) سودای تشکیل حزبی بزرگ، همه شمول و فراگیر را در سر می پرورانده اند اما همیشه با نتایج ناخوشایندی مواجه بوده اند. بازخوانی تجارب ایرانی و جهانی تشکیل حزب فراگیر توسط احمد نقیب زاده، حسین مظفر، مسعود پزشکیان، غلامرضا تاجگردون، مظفر شاهدی، ابوالقاسم سرحدی زاده، محسن صفایی فراهانی و تقی آزادارمکی انجام شده است. صفایی فراهانی که از چهره های مطرح حزب مشارکت بوده، می گوید: «از نظر جمیع جهات، من تجربه حزب مشارکت را موفق می دانم. شما اگر در زمینی سنگلاخی حرکت می کنید، قطعا حرکت در زمین سنگلاخ خیلی با سرعت و کیفیت مطلوب همراه نیست...»

بخش اندیشه این شماره نسیم بیداری را یادنامه آیت الله العظمی منتظری تشکیل می دهد. «فقیهی که صدای دیگران بود» از سوسن شریعتی، «حکمت متعالیه در فقه آیت الله منتظری نمود دارد» از سیدمحمد ایازی، «او عالمی عامل بود» از احمد منتظری، «ماه شجاعت در آسمان علم» از مصطفی ایزدی، رابطه آیت الله منتظری و آیت الله طالقانی از سیدمهدی طالقانی، یادداشتی از محمدتقی فاضل میبدی درباره مبانی مشروعیت نظام از نگاه ایشان، یادداشتی از بابک احمدی، بررسی مکتب عرفانی – اخلاقی مرحوم منتظری به قلم مجتبی لطفی و گفت­وگو با اسدالله بادامچیان با عنوان «بیات گفت این آشیخ عقلش به سیاست نمی رسد» مطالب این بخش را تشکیل می دهد.

از دیگر بخش های مجله می توان به نامه ماه اشاره کرد که به مرور وقایع آذر 1360 می پردازد و متن مذاکرات قانون اساسی که به جلسه پانزدهم رسیده است.

در بخش نخست مجله نیز یادداشت مدیر مسئول با عنوان «سرمایه اعتماد ملی»، متن سخنان رهبری در جمع فرماندهان بسیج، نگاهی به گزارش عملکرد صد روزه دولت با عنوان «تلخ و شیرین»، گفت­ وگو با معاون آمریکا و اروپای وزیر خارجه، نگاهی به کتاب «آقای سفیر» و مصاحبه با حسین راغفر، کارشناس ارشد فقر، با عنوان «مردم به نفع نوکیسگان دچار تنگدستی شده اند» به چشم می خورد. در این گفت و گو راغفر با ارائه آمارهای مختلف، نسبت به شیوع گرسنگی سلولی در کشور هشدار داده است.   
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: شنبه 19 بهمن 1392 02:32 ب.ظ