تبلیغات
کتاب باز - نسیم بیداری 43

نسیم بیداری 43

جمعه 13 دی 1392 03:19 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

دو مفهوم مهم «عدالت» و «آزادی»، ارتباط و نسبتشان، امکان بهره مندی از هر دو یا مانعه الجمع بودنشان، درک روشنفکران ایرانی از عدالت و از آزادی، نگاه طیف های گوناگون و جریان های مختلف فکری به این دو مفهوم اساسی، موضوع اصلی این شماره نسیم بیداری است. در مقدمه پرونده می خوانیم: «در طول تاریخ فرازهایی نیز ظهور و بروز یافته اند که میدان بر تجلی هر دوی این آرمان تنگ و ضیق بوده است و گریزی جز گزینش یکی از میان این دو نبوده است. اینجاست که مغموم و دردمند باید اعتراف کرد که در قاموس مفاهیم بشری، ارزشی به بلندای عدالت نمی توان یافت که چنان شرافتی داشته باشد که آزادی ولو موقت و مقطعی، میدان را به آن بسپارد و کناره گیری نجیبانه داشته باشد. هر نیت، آرمان، باور و اندیشه ای که آزادی را از میدان براند، قاتل آرمان بزرگی از بشریت و قصاص آن اضمحلال و نابودی است؛ الا عدالت راستین و واقعی که خود، خونبهای آزادی است.»

گفتگو با دکتر رضا داوری اردکانی، یادداشتی از شریف لکزایی، مقاله ای از محسن آرمین، یادداشتی از پرویز پیران، یادداشتی از ناصر زرافشان، میزگردی با حضور سیدعلی محمودی و احسان شریعتی، گفتگو با محمود سریع القلم، و گفتگویی بلند و چالشی با موسی غنی نژاد مطالب این پرونده را تشکیل می دهد.

«جویندگان سراب» عنوان پرونده سیاسی شماره دی نسیم بیداری است که به اهمیت و نقش گروه های فشار در فضای سیاسی دنیا و مقایسه آن با کارکرد این گروه ها در ایران می پردازد. «سیاست در کف خیابان» گزارشی است از نقش آفرینی گروه های فشار در سال های پس از انقلاب، احمد صدری از لابی گروه های فشار در آمریکا نوشته و صادق زیباکلام از گروه های فشار ایران و خارج از ایران را با هم مقایسه کرده است.

در این بخش هم مصاحبه ای چالشی با حسین الله کرم وجود دارد که بسیار خواندنی است. آثار و گفتاری از سعید لیلاز، احمد کوشکی، منصور حقیقت پور، حمید بشیریه، حمید ترقی و... دیگر مطالب این بخش را تشکیل می دهد.

موضوع بخش فرهنگ و هنر این شماره، میراث فرهنگی کشور و بلایی است که بر سر آن آمده با عنوان کلی «بر باد رفته». سیدمحمد بهشتی که از خبرگان این حوزه است، گفته: «سازمان را از کارشناسان خبره خالی کردند»، مهدی حجت، قائم مقام رئیس سازمان میراث فرهنگی، از عدم درک صحیح این مقوله در کشور حرف زده و مدیرکل حقوقی سازمان هم از ضربه های سیاست بازی به پیکره میراث فرهنگی سخن گفته است. غیر از این گفتگو با ناصر طلایی و یادداشتی از کامیار عبدی، مصاحبه هایی با جلیل گلشن، حکمت الله ملاصالحی، سیاوش صابری و احمد محیط طباطبایی هم در پرونده وجود دارد که تصویری نسبتا کامل و البته نگران کننده از وضعیت میراث ارائه می دهند.

در بخش ابتدایی، سرمقاله مدیرمسئول با عنوان «راه دشوار روحانی»، پرونده ای در باب محاسن و معایب بودجه 93 و ترجمه مطلبی از توماس فریدمن درباره چین و مطالب معمول هر شماره به چشم می خورد. پرونده بودجه شامل گفتگوهایی با محمدرضا واعظ مهدوی، فرشاد مومنی و بیژن رحیمی دانش، گزارشی از دورنمای اقتصاد ایران، یادداشت هایی از حسین راغفر و میکائیل عظیمی می شود. دکتر مومنی در این مصاحبه، با اشاره به فجایعی که دولت احمدی نژاد در اقتصاد ایران رقم زده، دکتر روحانی را گروگان دولت دهم خوانده است. وی همچنین پیشنهاد کرده برای شفلفیت بیشتر و کاهش فساد در تخصیص های ارزی، دولت بودجه دلاری خود را به مجلس ارائه کند تا روند تخصیص ارز مشخص شود و تحت نظارت نمایندگان مردم قرار بگیرد.
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: جمعه 13 دی 1392 03:21 ب.ظ