تبلیغات
کتاب باز - اقتصاد نهادی

اقتصاد نهادی

شنبه 21 دی 1392 03:11 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: معرفی و مرور ،
«کتاب اضر، مرور مختصر بر اقتصاد نهادی است و به سیر تحول این دیدگاه، از اوایل قرن بیستم تا کنون می پردازد. در این کتاب، اندیشه های متفکران مهم و تاثیرگذار در مکاتب اصلی اقتصاد نهادی، مورد تدقیق قرار می گیرد. اقتصاد نهادی، دیدگاهی اقتصادی است که به پیوند نهادها با نظریه اقتصادی توجه دارد و از این رو، از دیدگاه نئوکلاسیک ، به دلیل نادیده گرفتن نهادها انتقاد می کند. در این مکتب به طور خاص ماهیت، خاستگاه، تکامل نهادها و آثار آنها بر کارایی و عملکرد اقتصادی بررسی می شود. اقتصاد نهادی، مجموعه ای از نظریه های مختلف است که ابتدا در اقتصاد بسیار تاثیرگذار بودند، اما بعدها در اواسط قرن بیستم تا حد زیادی از اهمیت و جایگاه آنها کاسته شد و سرانجام، در اواخر قرن بیستم، قدرت خلاقیت نوآوری و سازندگی اش بسیار افزایش یافت و به نفوذ و اعتبار بسیاری دست یافت. در کتاب حاضر، جریان های اخیر توسعه با رویکردی تاریخی تشریح شده است و بررسی می شود که متفکران یا مکاتب گوناگون، چگونه موضوعات مهمی مانند اهمیت عادات و رسوم، نقش قواعد رسمی و غیررسمی، ارتباط و پیوند سازمان ها و نهادها، سلسله مراتب و نقش مکمل نهادها و خصلت پویا و تکاملی دگرگونی نهادی را کشف کردند...»

این بخشی از مقدمه دکتر محمود متوسلی استاد دانشگاه تهران بر کتاب تالیفی برنارد چاونس، استاد اقتصاد دانشگاه دیترویت پاریس، است اما نویسنده، به معرفی کتاب اکتفا نمی کند و در ادامه، در پیشگفتاری نسبتا مفصل، ضمن معرفی مکتب نهادگرایی در اقتصاد، نقاط قوت و ضعف کتاب را هم به بررسی می نشیند. وی دلیل اصلی جلب توجه به اقتصاد نهادی در دهه های اخیرا را شکست برنامه های توسعه ای می خواند که بدون توجه به وضعیت فرهنگی و اجتماعی کشورهای اروپای شرقی در دهه 1980 و 90 میلادی به اجرا درآمد. متوسلی در بخش دیگری از پیشگفتار خود، به جریان غالب در اقتصاد می پردازد و توضیح می دهد که در مقطعی اقتصاددانان و از جمله جان استوارت میل، توجه ویژه ای به علم فیزیک نشان دادند و منطق های اثباتی آن را برای توضیح مسائل اقتصاد مفید یافتند. همین توجه، سبب شد که به تدریج از نقش ارزش های و فرهنگ جوامع در عملکرد اقتصادهای ملی غفلت شود و جریان غالب یا همان مکتب نئوکلاسیک فراگیر شود. به گفته مترجم کتاب، نخست مکتب تاریخی آلمان بود که در مقابل مکتب کلاسیک قد علم و انتقادهای جدی به آن وارد کرد  بعد از آن، هر ساله بر حجم انتقادات بر جریان غالب افزوده شد. نقطه عطف این انتقادات مقاله «ماهیت بنگاه» به قلم رونالد کوز بود که به مثابه احیاکننده نهادگرایی عمل کرد.

بعد از مقدمه مترجم، متن اصلی آغاز می شود؛ شش فصل شامل: خانواده نهادگرایان در اقتصاد، نهادگرایی اصیل، مکتب اتریش و لیبرالیسم تحدید شده، اقتصاد نهادی جدید، جریان های فکری معاصر در اروپا و فصل آخر با عنوان وجوه اشتراک و تفاوت دیدگاه های مختلف نهادگرایی. چاونس در فصل نخست توضیحی درباره آرای اشمولر، وبلن، همیلتون و کامونز می دهد و نقبی هم به نوشته های پولانی می زند. در فصل دوم نگاهی به نظران منگر و هایک دارد و از «قواعد، تقسیم دانش و انتقال و ترویج آن» سخن می گوید. فصل چهارم به بررسی نظرات ویلیامسون و داگلاس نورث اختصاص دارد در دو فصل بعد نیز به معرفی مکاتب فکری جدید که ملهم از نهادگرایی اند و وجوه مشترک و موارد افتراق شان می پردازد.

حسن کتاب این است که در حجم کم، اطلاعات مفیدی درباره یکی از مهم ترین مکاتب اقتصادی حال حاضر دنیا ارائه می دهد.

اطلاعات کتاب: ترجمه فارسی «اقتصاد نهادی» در سال 1390 منتشر شد. مترجمان، اثر را از نسخه انگلیسی (به قلم فرانسیس ولز)، به فارسی برگردانده اند که در سال 2009 میلادی منتشر شده بود.

ناشر کتاب انتشارات دانشگاه تهران است که شماره مسلسل آثار منتشر شده اش به 6831 رسیده. کاغذ مورد استفاده، کاغذ کاهی مرغوب است که سبب شده قیمت کتاب مناسب باشد.

نویسنده: برنارد چاونس

مترجم: محمود متوسلی، علی نیکونسبتی، زهرا فرضی زاده میاندهی

ناشر: دانشگاه تهران

نوبت چاپ: اول، 1390

شابک: 3-6157-03-964-978

قطع: وزیری

قیمت: 200 صفحه، 4500 تومان

دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: شنبه 21 دی 1392 07:54 ب.ظ