تبلیغات
کتاب باز - چه گوارا، چهره یک انقلابی

چه گوارا، چهره یک انقلابی

دوشنبه 28 بهمن 1392 05:47 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: معرفی و مرور ،

نیمی از جهان قهرمانش می دانستند و نیم دیگر قربانی، نیمی عاشق و نیمی دیوانه؛ دیوانه ای که چند صباحی مطرح می شود و بعد مانند دیگر دیوانه های جهان، فراموش می شود و سکه اش از رونق می افتد. اما گذشت زمان نشان داد که چه عاشق و چه دیوانه، چه قربانی و چه قهرمان فراموش شدنی نیست؛ حداقل برای همه کسانی که یک دوره از زندگیشان با آرمان خواهی گره می خورد. جوانان شرق و غرب. «چه» با تاریخ آرمانخواهی گره خورد و شد نماد تمام عیار اعتراض.

نام اصلی اش ارنستو گوارا دلا سرنا اما مشهور به چه بود. متولد آرژانتین و دانش آموخته رشته پزشکی بود. خانواده اش در آرژانتین نسبتا معتبر بودند و متمکن. دنیا در حال دگرگون شدن بود و کاپیتالیست ها در رقابت با سوسیالیست ها، تلاش می کردند تعداد بیشترین از کشورها را به اردوگاه خود جذب بکنند. همه جا صحبت از دو اردوگاه بزرگ بود و تب پیوستن به هر یک از این دو. آرژانتین زیر پای ابرقدرت غربی بود و خیلی زود، تسلیم سبک زندگی آمریکایی شد. چیزی که بعدها، چه درباره اش نوشت: «پی برده ام چیزی دارد در من شکل می گیرد که از مدت ها پیش، در گرماگرم جنجال شهر رشد می کرده: نفرت از تمدن، تصویر تحقیرشده آدم ها که با ضرب آن همهمه ترسناک، شتابان تجمع می کنند.» سفری با دوچرخه را آغاز کرد که سرنوشتش را تغییر داد؛ به انقلابیون گواتمالا پیوست، از آنان جدا شد و به مکزیک گریخت، با فیدل کاسترو آشنا شد و کنار او قرار گرفت، انقلاب کوبا را سامان داد و چندی بعد در کادر رهبری کوبا قرار گرفت. اما قرار گرفتن در قدرت مصائب خاص خود را داشت؛ مصلحت اندیشی و سکوت، کنار آمدن و ندید گرفتن، مذاکره و باج دادن، امتیاز گرفتن و امتیاز دادن. این ها با روحیات ارنستو جور نبود و خیلی زود از عضویت در کابینه کاسترو استعفا داد. کمی بعد از کادر رهبری هم کناره گرفت و عازم کنگو شد تا انقلابی را در آنجا سامان دهد. موفق نبود و بنابراین به بولیوی رفت و در حالی که داشت مقدمات یک مبارزه را شکل می داد، خود را تنها یافت. در محاصره افتاد، دستگیر شد و به سرعت اعدام و دفن شد، در جایی که تا 30 سال مخفی بود.

آنچه چه گوارا به صدای اعتراض تبدیل کرد، همین ناآرامی اش بود و کرنش نکردنش در برابر قدرت. او یک انقلابی خالص بود که حتی وقتی به پیروزی رسید، حاضر نشد به قیمت ماندن در قدرت از اصول انقلابی اش دست بکشد.

اطلاعات کتاب: زندگینامه مصور چه گوارا را فرناندو دیه گو گارسیا و اسکار سولا تهیه کرده اند. آنان با سفر به مناطقی که روزگاری چه در آن زنگی کرده، آرژانتین و کوبا و بولیوی، تک تک عکس های او را جمع کرده و از جزئیات زندگی اش در گفتگو با آشنایانش یادداشت برداشته اند. کتاب حاوی بیش از 500 قطعه عکس از چه، از دوران طفولیت تا مرگ، تشییع جنازه اش در کوبا پس از 30 سال و... است.

کتاب در 16 فصل تنظیم شده و مرحله به مرحله با چه پیش می رود. در انتها سالشمار زندگی او آمده و ناشر هم در ابتدا کتاب، پوستری قابل جداشدن از چه گوارا به خوانندگان کتاب اهدا کرده است.

کتاب از محصولات نشر جوانمرگ شده کاروان است؛ چاپ اول آن سال 1385 و چاپ دومش یک سال بعد منتشر شد. متن اصلی را گیتا گرکانی ترجمه کرده است و از عکس ها چنین برمی آید که ناشر تلاش داشته تا حد ممکن به کتاب اصلی وفادار باشد و عکس ها را با حداقل حذف منتشر کند.

نویسنده: ماتیلدا سانچس

عکس­ها: فرناندو دیه گو گارسیا، اسکار سولا

مترجم: گیتا گرکانی

ناشر: کاروان

شابک: 6-81-8497-964-978

نوبت چاپ: دوم، 1386

قطع: رحلی

قیمت: 240 ص، 12500 تومان 
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: یکشنبه 4 آبان 1393 02:58 ق.ظ