سرزمین و مردم ژاپن

سه شنبه 13 اسفند 1392 07:25 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: ناب و نایاب ،

از نیمه های دهه 1340 شمسی، بنگاه نشر و ترجمه کتاب، دست به انتشار مجموعه کتاب هایی زد با عنوان کلی «چهره ملل». در این مجموعه، یک ملت و سرزمین زیست آنان، بخشی از تاریخشان و ویژگی های فرهنگیشان معرفی می شد. یکی از نخستین کتاب های این مجموعه «سرزمین و ملت ژاپن» بود به قلم ژوزفین وُ آن و ترجمه محمود کیانوش. کتاب در سیزده فصل تنظیم شده است: جغرافیای کشور جزیره ای، جمعیتی کثیر در سرزمینی کوچک، کشتزران ژاپن، زندگی خانوادگی در ژاپن، زندگی مذهبی ژاپنیان، روزهای مقدس و فرخنده و جشن های ژاپن، تاریخ ژاپن باستان، روزگار شگون ها، دوره انزوا، اشغال ژاپن به وسیله متفقین، هنرهای ژاپن و جاده توکائیدو، وفص سیزدم: شهرهای بمباران شده هیروشیما و ناگازاکی.

مترجم در مقدمه ای کوتاه، اثر را چنین معرفی می کند: «سرزمین افسانه، شعر، زیبائی و هنر، از یک سو عرصه پندار و خیال و از سوئی صحنه واقعیت و اندیشه است. کشور آفتاب طالع نه گذشته خود را با همه رنگ ها و نواهایش فراموش کرده ونه گامی از کاروان شابنده تمدن واپس مانده است. توانایی و دانایی این ملت براستی تحسین و اعجاب همه را برمی انگیزد.

دیار جامه های حریر، ترانه هاای کوتاه و شکوفه های آلبالو، در زمانی کوتاه توانست به صنعت بگراید، آهن را بکار گیرد و در اقتصاد جهان، سهمی بزرگ و موثر داشته باشد.

اینان صدوچند سال پیش مردمی بودند بی خبر از جهان و پیشرفت های درخشان انسان های دیگر، و امروز همه جهانیان از فراورده های دانش و هنر آنان بهره می برند.

با خواندن این کتاب به این سرزمین بزرگ گام می گذارید، زیبائی ها و شگفتی های آن را می بینید و با زندگی و هنر و اخلاق و فرهنگ مردم آن در گذشته و حال آشنا می شوید.»

نویسنده البته به ظرافت نقش «نجات دهندگی» دنیای غرب و به ویژه آمریکا را برجسته می کند، ژاپن را به نوعی مدیون «جهان آزاد» می خواند و از کمک های غرب به این مردم برای مدرن شدن تجلیل می کند و البته در لابه لای آن هم از زمینه های فرهنگی پذیرش این کمک ها نزد ملت ژاپن سخن می گوید و از آن تقدیر می کند. برای نمونه: «با آمدن آمریکائیان که ژاپنیان آنان را وحشی می خواندند، توکوگاواها به اندازه ای اعتبار خود را از دست دادند که طایفه توکوگاواها سرانجام زوال یافت.» یا «امروز ژاپنیان بخاطر کمک هایی که گروهی از آمریکائیان در راه ایجاد ژاپن نو کرده اند، سپاسگذار آنان هستند. ژاپنیان علاقه دارند تا آنجا که می توانند از روش ها و پدیده های غرب آگاهی یابند و غربیان را به آمدن به سرزمین خود تغیب کنند.»

با وجود این تأکیدات بیشتر سیاسی، کتاب حاوی نکات مهمی درباره ملتی است که هم به شدت به سنت های خود پایبند است و هم به شدت مدرن.

اطلاعات کتاب: طبق رسم بنگاه، در صفحه اول این کتاب هم، زیر نشانه تاج عبارت «بفرمان محمدرضا شاه پهلوی آریامهر» درج شده و پشت آن هیات مدیره بنگاه معرفی شده اند. کتاب شماره 165 را در سلسله انتشارات موسسه دارد و در سال 45 منتشر شده و عجیب است که شماره ثبت کتابخانه ملی ندارد.

«سرزمین و ملت ژاپن» چهارمین اثر در سلسله چهره ملل و مصور است.

نویسنده: ژوزفین وُآن

مترجم: محمود کیانوش

ناشر: بنگاه ترجمه و نشر کتاب

نوبت چاپ: اول، 1345

شابک: --------

قطع: رقعی

قیمت: 220 صفحه، 70 ریال

 
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: سه شنبه 13 اسفند 1392 07:29 ب.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic