تبلیغات
کتاب باز - نسیم بیداری 46 (نوروز93)

نسیم بیداری 46 (نوروز93)

دوشنبه 19 اسفند 1392 02:16 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

ویژه نامه نوروزی ماهنامه سیاسی فرهنگی نسیم بیداری با خاطره هایی منتشر نشده از 95 چهره معاصر ایران منتشر شد. در ورودی این بخش آمده است: «بهار در پیش است و تعطیلات طولانی مدت نوروز. هستند کسانی که تعطیلات را فرصتی مناسب می دانند برای خواندن و دانستن. رسم است که مطبوعات شماره های پایان سال خود را «ویژه» ببینند و خوراکی برای روزهای فراغت مخاطبان خود فراهم کنند؛ بر حجم مطالب می افزایند و بهاریه می نویسند، با چهره های مورد علاقه مردم گفت و گو می کنند و از موضوعات مورد توجه گزارش می نویسند. این ویژه نامه اما هیچ کدام را ندارد. گفتیم شاید از حجم زیاد گزارش و مقاله و خبر و مصاحبه دلزده شده باشید و نخواهید در نوروز هم به سیاق بقیه ایام سال بخوانید و بدانید. نتیجه همین است که در دست دارید؛ پازلی از تاریخ معاصر ایران که هر تکه اش را کسی طراحی کرده است. دیدیم آنچه می خواهید «ناشنیده» است و گفتیم چه ناشنیده ای بهتر از خاطرات چهره هایی که تاریخ معاصر این مرز و بوم را زیسته اند. سراغ فعالان سیاسی و هنرمندان و اهالی فکر رفتیم تا خاطره ای را برایتان روایت کنند. خاطراتی که موضوع ندارد، اما موضوعیت دارد؛ پازلی است از تاریخ معاصر ایران که در کنار هم، تصویری از سیاست و جامعه و تاریخ و اقتصاد این کشور پیش روی شما قرار می دهد. امیدواریم هدیه «ویژه» نوروزی نسیم بیداری به کامتان شیرین بیاید.»

بعد از این مقدمه خاطرات آغاز می شود؛ خاطراتی از تقی آزادارمکی، محمود آموزگار، محمدعلی ابطحی، منصوره اتحادیه، مرتضی احمدی، ابراهیم اصغرزاده، محمدرضا اصلانی، عماد افروغ، هوشنگ امیراحمدی، محمد ایرانی، محسن ایزدخواه، مصطفی ایزدی، محمدابراهیم باستانی پاریزی، محمدرضا باهنر، اشرف بروجردی، محمد بسته نگار، سیدمحمد بهشتی، محمد توسلی، فرهاد توحیدی، اکبر ثبوت، محمدمهدی جعفری، سهیلا جلودارزاده، علی اکبر جوانفکر، محمد حجتی کرمانی، الیاس حضرتی، سعید حنایی کاشانی، جهانبخش خانجانی، سیدابوالفضل خراسانی، هادی خسروشاهی، محمد خوش چهره، صباح زنگنه، ابوالحسن داوودی، ناظم دباغ، کامبیز درمبخش، ایران درودی، سیدمحمود دعایی، حمیدرضا دهقانی پوده، عباس دوزدوزانی، غلامعلی رجایی، محمدرضا رحمت، علی رضاقلی، صادق زیباکلام، جمال ساداتیان، محمدعلی سبحانی، مهدی سعیدالذاکرین، عباس سلیمی نمین، حسین سیف زاده، خسرو سینائی، حسین شاه حسینی، احسان شریعتی، ابوالفضل شکوری، عبدالله شهبازی، علی صالح آبادی، هاشم صباغیان، محمدابراهیم طاهریان، سیدمهدی طالقانی، بیژن عبدالکریمی، محمدمهدی عبدخدایی، محمدحسن عرفانیان، قدرت الله علیخانی، محسن غرویان، بهروز غریب پور، حسن غفوری فرد، علی اکبر فرازی، مهدی فیروزان، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، حسن کاظمی قمی، محمد قمی، رضا کاظمی، عبدالجبار کاکایی، جمیله کدیور، ایرج گلدوزیان، پیروز مجتهدزاده، قاسم محبعلی، احمد محسنی گرکانی، جهانگیر مستوفی، احمد مسجدجامعی، مجتبی مطهری، علی مطهری، حبیب الله ملکوتی فر، کیومرث منشی زاده، جواد منصوری، سیداحمد موسوی، عبدالواحد موسوی لاری، فرشاد مؤمنی، حسید میرمحمدصادقی، سیدمرتضی نبوی، رضا نیازمند، فروغ نیلی احمدآبادی، محمدرضا واعظ مهدوی، اکبر هاشمی رفسنجانی، فاطمه هاشمی رفسنجانی، محمد هاشمی رفسنجانی، حمید هوشنگی و ابراهیم یزدی.

این بخش یک تکمله هم دارد؛ خاطراتی از 9 چهره معاصر که منتشر شده اند اما مورد توجه واقع نشده اند. خاطرات حسن روحانی، مرحوم عزت الله سحابی، مرحوم احمدصدرحاج سیدجوادی، مجتبی طالقانی، علی لاریجانی، محمد محمدی ری شهری، عفت مرعشی، محمدرضا مهدوی کنی و علی اکبر ناطق نوری.

پس از این بخش ویژه، مطالب معمول نسیم بیداری آغاز می شود. ابتدا بخش بیست و پنجم مشروح مذاکرات مجلس خبرگان قانون اساسی و بعد بخش سیاست. بخش سیاسی این شماره به بررسی «آداب و ادب اپوزیسیون» اختصاص دارد و طی آن، مفهوم «مخالف قانونی و به رسمیت شناخته شده» واکاوی شده است. «در مصائب اپوزیسیون بودن»، یادداشتی از مسعود پزشکیان، مصاحبه با هاشم صباغیان، گفت و گو با اکبر اعلمی، امیر محبیان، اسماعیل کوثری، سیدحسین موسوی تبریزی، سیدمحمد غرضی و احمد خرم از جمله مطالب این بخش است.

بخش اقتصاد نسیم بیداری به نقد لیبرالیسم می پردازد. عنوان پرونده «لیبرالیسم یا دلالیسم» است و چنین معرفی شده است:  اقتصاد ایران سه تجربه روشن دارد که نشان می­ دهد آموزه­ های اقتصاد آزاد در این ساخت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، کار نمی­ کند؛ یک­ بار محمدرضا پهلوی فکر کرد که به پشتوانه دلارهای نفتی، می­ تواند کشورهای صنعتی را پشت سر بگذارد و در زمره توسعه­ یافته­ ها دربیاد. یک دهه بعد، «اقتصاد تعادلی» به اجرای «تعدیل ساختاری» منجر شد و باز دو دهه بعد، به اسم «عدالت» همان توصیه­ های اقتصاددانان نئولیبرال به اجرا درآمد. در هر سه تجربه، «شعارها» با «واقعیت­ ها» شکافی نجومی داشت و نه تنها شکاف درآمدی در کشور بهبود نیافت و نابرابری کاهش پیدا نکرد، که بزرگ­ترین فسادهای مالی، موج ورشکستگی صنایع کوچک و متوسط، گرانی، بیکاری و... بیشتر و بیشتر شد و دامن مردم را گرفت. اما در هیچ ­کدام از این سه تجربه، مردم این کشور به یاد ندارند که توصیه­ کنندگان و مجریان، به اشتباه خود اعتراف و از مردم عذرخواهی کرده باشند. در تجربه نخست، پهلوی دوم مخالفانش را به خروج از کشور تشویق کرد، در تجربه دوم همه اشکال به مجری نسبت داده شد و در تجربه سوم، حجم غیرقابل تصوری از کذب و تکذیب منتشر شد که نشان دهد هم نابرابری کاهش یافته، هم تورم کنترل شده، هم صادرات رشد کرده و هم بی­کاری کم شده است.

واقعیت این است که این سه تجربه تلخ، نتیجه­ ای جز گسترش و تعمیق فساد مالی و اداری، رشد فقر و دورتر شدن از اهداف توسعه نداشته است. اقتصاد ایران هر وقت بیشتر به سمت «لیبرالیسم» سوق پیدا کرده، بیشتر گرفتار «دلالیسم» شده و این یعنی اقتصاد آزاد در این در این ساخت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، کار نمی ­کند. پرونده پیش رو تلاش دارد نشان دهد مدعیان لیبرالیسم در ایران چقدر از شناخت جامعه خود فاصله دارند...»

بازخوانی تجربه اقتصاد ایران از شعار اقتصاد آزاد، مقاله ای از دکتر علی عرب مازاریزدی با عنوان «اقتصاد رانتی و ایدئولوژی بازار»، یادداشتی از دکتر ناصر زرافشان با عنوان «قدرت های جهان و نئولیبرال های ایران»، گفت و گویی با علی رضاقلی با عنوان «نئولیبرال های ایرانی دچار عقب ماندگی فکری شده اند»، یادداشتی از محمدرضا فرهادی پور با عنوان «نظریه اقتصاد بازار کار می کند یا نه؟» میزگردی با حضور دکتر عباس شاکری، دکتر محسن رنانی و دکتر فرشاد مؤمنی با عنوان «کارنامه سیاه، اقتصاد تباه» مقاله ای از دکتر علی دینی با عنوان «افسانه نظم خودجوش و کارآمد بازار آزاد»، یادداشتی از دکتر میکائیل عظیمی با عنوان «کدام آزادی؟ کدام بازار؟»، یادداشتی از رضا مجیدزاده با عنوان «اژدهای خودتنظیم»، یادداشتی از دکتر احسان شریعتی با عنوان «بورژوا داریم تا بورژوا»، تحلیلی از دکتر حسین راغفر در مورد بازار کار و سیاست های تعدیل و فصلی از کتاب در دست انتشار «بنیان های نهادی اقتصاد آزاد» به قلم دکتر محمدقلی یوسفی مطالب این بخش را تشکیل می دهد.

نسیم بیداری شماره 45 و 46 در 260 صفحه منتشر شده و 10 هزار تومان قیمت دارد.  
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: دوشنبه 19 اسفند 1392 02:20 ب.ظ