تبلیغات
کتاب باز - اسماعیلیان

اسماعیلیان

دوشنبه 26 اسفند 1392 06:55 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: معرفی و مرور ،

یکی از مهمترین فرقه های مذهب تشیع، اسماعیلیان بودند؛ اسماعیلیه اعتقاد داشتند امامت پس از جعفر صادق(ع) به فرزندش اسماعیل منتقل شده است و بنابراین، سلسله ای از مبانی فقهی، اخلاقی و حکومتی برای خود تدوین کردند که نه کاملا با آموزه های شیعی می خواند و نه به عقاید اهل تسنن نزدیک بود. اما جدا از این اعتقادات مذهبی، جنبش اسماعیلی با صبغه شیعی خود توانست به قوی ترین اپوزیسیون حکومت بدل شود و در مدت کوتاهی به عنوان نامورترین مدعی خلافت بنی امیه و بعد بنی عباس، برای ایشان مشکلات جدی پدید آورد. اسماعیلیان به سرعت در ممالیک گسترش یافتند و در گستره ای از مصر تا ایران پراکنده شدند و چنان قدرتی یافتند که در چندین منطقه جهان اسلام، حکومت های به نسبت پایدار و مقتدری ایجاد کردند.

تاریخ اسماعیلیان تا مدت ها رازی سر به مهر بود؛ اینکه چرا و چگونه به سرعت گسترش یافت، چرا در اکثر مناطق حاشیه ای جهان اسلام مورد استقبال قرار گرفت، دستگاه فکری آنان را چه کسانی طراحی کردند، چگونه در هر منطقه قرائتی خاص پیدا کرد، چرا و چطور در طول قرن ها خود را بازتولید کرد، چگونه توانست خود را به حکومت های محلی تحمیل کند، چرا نام های گوناگونی یافت و چطور با مسائلی چون ترور، تقیه، تامین امنیت و... گره خورد. این رازها اما با مطالعات گسترده ای که از حدود 80 سال پیش (و طبق معمول عمدتا در اروپا) آغاز شد، به تدریج پاسخ یافت و از تاریخ مجهول و گاه مجعول این فرقه شیعی رمزگشایی شد. این مطالعات از نیمه های دهه 1340 خورشیدی در ایران هم مورد توجه واقع شد و به مرور، یافته های جدید درباره اسماعیلیه در اختیار مخاطبان فارسی زبان قرار گرفت.

کتاب «اسماعیلیان» مجموعه ای از مطالعات درباره این فرقه است که توسط دکتر یعقوب آژند تدوین و ترجمه شده است. کتاب مجموعه ای از مقالات چند پژوهشگر نام آور و از جمله لویی ماسینیون، برنارد لوئیس، ایوانف، هاجسن به علاوه تعلیقات و توضیحات و اضافاتی از خود آژند است که از پیدایش اسماعیلیه، فرقه قرمطیان، دولت فاطمیون مصر، نزاریان ایران و حسن صباح، اسماعیلیان سوریه و هند و رابطه ناصرخسرو و این فرقه صحبت می کند. البته از آنجا که کتاب با هدف ارائه تاریخ مدون اسماعیلیه تدوین نشده و نویسندگانی با عقاید و باورها مختلف دارد، نمی توان از آن یکدستی و روانی یک مطالعه جامع تاریخی را انتظار داشت. در واقع «اسماعیلیان» مناسب کسانی است که تاریخ کلی این فرقه شیعی را می شناسند و می خواهند اطلاعات خود درباره آنان را تکمیل کنند.       

اطلاعات کتاب: اثر دکتر آژند نخستین بار در سال 1363 و تحت عنوان «اسماعیلیان در تاریخ» منتشر شد. 22 سال بعد که تجدید چاپ کتاب در دستور کار قرار گرفت، آژند آن را دوباره ویرایش کرد و به انتشارات مولی سپرد.

کتاب در هفت بخش تدوین شده و هر بخش شامل چند فصل است. بخش اول با عنوان «پیدایش اسماعیلیه» به قلم برنارد لویس است. بخش «قرمطیان» را لوئی ماسینیون نوشته و بخش «فاطمیان» را، که از مفصل ترین بخش های کتاب است، عباس حمدانی استاد مطالعات اسلامی دانشگاه کراچی. هاجسن در بخش چهارم با نام «نزاریان ایران»، درباره ساکنان قلعه مخوف الموت بحث می کند. بخش های بعدی کتاب را بحث از «اسماعیلیان سوریه» به قلم برنارد لویس و «اسماعیلیان هند» نوشته آصف فیضی تشکیل می دهد. فصل آخر با عنوان «ناصرخسرو و اسماعیلیان» توسط و.ایوانف نوشته شده است. 10 صفحه کتابشناسی و فهرست اعلام کسان و مکان هم کار جستجو را راحت تر کرده است.

نویسنده: مجموع نویسندگان

مترجم: یعقوب آژند

ناشر: مولی

نوبت چاپ: دوم، 1385

شابک:  978-964-2671-16-8

قطع: رقعی

قیمت: 514 صفحه، 8500 تومان

 
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: یکشنبه 4 آبان 1393 01:57 ق.ظ