تبلیغات
کتاب باز - خواب خوب بهشت

خواب خوب بهشت

چهارشنبه 28 خرداد 1393 08:00 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: معرفی و مرور ،

بر خلاف تصور اغلب ما، که عموما ساخته فیلم‌های امریکایی است، اینجا نه از دزدی و هفت‌تیر خبری هست، نه از آدم‌ربایی و تعقیب و گریز، نه جنون سرعت و نه فراورده‌های های‌تکنولوژی؛ اینجا داستان‌هایی از «زندگی» نقل شده با همه تلخ و شیرین و بالاپایین‌اش، و همین است که داستان‌های شپارد را بیش از حد تصور، «دل‌نشین» می‌کند.

موضوع داستان‌ها «رابطه» است؛ رابطه آدم‌ها با همدیگر و با خودشان، اما مگر چقدر رابطه آدم با خودش و دیگران را می‌توان دراماتیزه کرد و حول و حوشش قصه‌پردازی؟ نویسنده با همین مجموعه 13 داستانی‌اش پاسخ می‌دهد که تا بی‌نهایت... داستان را می‌توان نه فقط از دو دوست و هم‌خانه قدیمی که سایه زنی بر سرشان است ساخت که می‌شود از گربه‌ها یا پرنده‌ای زخمی در میان جاده هم روایتی سر هم کرد که خواننده را تکان دهد. این توان را شاید بتوان ناشی از سرک کشیدن شپارد به همه حوزه‌های هنر دانست: «برای نوشتنِ نمایش‌نامه کودکِ مدفون جایزه پولیتزر را برده، برای نوشتنِ فیلم‌نامه پاریس-تگزاس جایزه نخلِ طلایی را برده و برای بازی در فیلمِ چیزهای خوب، نامزدِ جایزه اسکارِ بهترین بازیگری شده است. ریچارد فورد، از بزرگترین داستان نویسان امروز دنیا، داستان‌های این مجموعه را غیرقابل پیش‌بینی و هوشمندانه می‌داند و می‌گوید خواننده با خواندن آنها لذت نابی را تجربه می‌کند. دور و بر خیال‌پردازی نگرد؛ این را سام شپارد شصت و چند ساله می‌گوید. نویسنده‌ای که بعد از چهار دهه فعالیتِ هنری، همچنان می‌نویسد و ناتوانیِ آدم‌ها در فهمیدنِ حرفِ همدیگر از دغدغه‌های همیشگیِ اوست.»

شپارد حتی وقتی به سراغ یک موضوع به شدت سیاسی، فروریختن دیوار برلین به مثابه پایان جنگ سرد، می‌رود توجه دارد که وجه انسانی قضیه را ببیند؛ برود سراغ یادها و خاطرات و زندگانی نسلی (نسل‌هایی) که با آن گره خورده بود. نویسنده زیاده‌گویی نمی‌کند و بنابراین داستانش ممکن است در دو صفحه هم روایت شود (داستان یازدهم). اما جایی که بسط و شرح لازم است، از توصیف جزئیات ابایی ندارد و داستان را طولانی تعریف می‌کند (داستان دهم). همه این‌ها یعنی همان که فورد گفته: لذت ناب خواندن...

اطلاعات کتاب: از سری کتاب‌های جیبی نشر ماهی است که در سال 1388 با چیره‌دستی امیرمهدی حقیقت، در اختیار مخاطبان فارسی زبان قرار گرفت. 13 داستان دارد: سئوال بی‌جا، کولینگا؛ نیمه راه، یک تکه از دیوار برلین، چشم‌هایی که باز و بسته می‌شود، گربه‌های بتی، زندگی با الگو، سود شرکت، دری رو به زنان، Concepcion، پروست نبود، تشنج، خواب خوب بهشت، درخت‌ها همه لخت‌اند.

بعد از فهرست، صفحه تقدیم قرار دارد که کمی عجیب است؛ بالای صفحه نوشته شده «برای جسیکا» و در ادامه، با سپاس فراوان از جس، جان، ویم، تی بون، دن، هانا، شورا و واکر. حقیقت هم دو نام افزوده و نوشته: و سپاس فراوان مترجم از حامد و علی!

طراح جلد مانند اغلب آثار نشر ماهی حسین سجادی است که مدیریت هنری انتشارات را هم بر عهده دارد. او عکسی از جسیکا لانگ را برای طراحی انتخاب کرده است. غیر از این باید به نقل قولی از پیتر هانتکه (نویسنده معاصر آلمان) اشاره کرد که در آغاز کتاب آمده است: می‌گویند آدم‌های رستگار «بهشت آسمانی را خواهند دید.» آرزوی من این است که تا ابد زمین را ببینم.

نویسنده: سام شپارد

مترجم: امیرمهدی حقیقت

ناشر: ماهی

نوبت چاپ: اول، 1388

شابک: 978-964-209-067-9

قطع: جیبی

قیمت: 168 صفحه، 2500 تومان

 
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: یکشنبه 4 آبان 1393 02:52 ق.ظ