تبلیغات
کتاب باز - نسیم بیداری 49

نسیم بیداری 49

یکشنبه 29 تیر 1393 06:39 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی

صدمین سالگرد آغاز نهضت جنگل، بهانه­ ای شده برای تحریریه نسیم بیداری که جلد و پرونده تاریخ شماره تیر ماه خود را به میرزاکوچک و نهضت جنگل اختصاص دهند. در معرفی این بخش آمده است: «100 سال پیش در چنین روزهایی، میرزاکوچک­ خان، نهضت خود را آغاز کرد؛ نهضتی که می­ خواست ایران را از یوغ استبداد و چنگال استعمار نجات دهد. عده زیادی همراه میرزا شدند و به جنگل پناه بردند تا برای 7 سال، «جنگلی­ ها» یکی از مهم­ترین نیروهای سیاسی مستقل، نه در ناحیه گیلان که در کل کشور باشند. میرزا و یارانش گرچه عمدتا در جنگ بودند اما زمانی که فرصتی می­ یافتند، عمران و آبادی را در دستور داشتند و چنین است که «حشمت­ رود» همچنان شالی ­های گیلان را سیراب می ­کند.

میرزا ابتدا همه توش و توانش را صرف مبارزه با روس ­ها کرد. پس از انقلاب در روسیه و برچیده شدن بساط تزار، متوجه انگلیسی ­ها شد و آنان هم متوجه میرزا شدند؛ جنگی درگرفت که گرچه به پیروزی انگلیسی­ ها انجامید اما برای نخستین بار در ایران، مزه گلوله را به آنان چشاند. مدتی بعد، بلشویک­ های روس، متوجه جنگلی­ های انقلابی شدند و خود را به رهبران نهضت نزدیک کردند. میرزا هم که متوجه شده بود مشکل روس و انگلیس، با بودن شاهان مرعوب قاجار حل نمی­ شود، از ایده جمهوری انقلابیون روس استقبال کرد و در کنار آنان قرار گرفت. اما نه منافع روسیه شورایی و نه تجارب انگلستان، اجازه نداد ایده جمهوری از مرزهای گیلان فراتر رود؛ میرزا عامل سرمایه ­داری خوانده و از شورای رهبری برکنار شد! چندی بعد نمایندگان سیاسی روسیه در تهران با دولت مرکزی به توافق رسیدند و گیلان را تخلیه کردند. انگلیسی ­ها هم که تا این زمان سیدضیاء طباطبایی را بر تخت دولت نشانده ­اند و این همه یعنی قربانی­ شدن نهضت جنگل...

میرزا گرچه به نام کوچک بود اما به گواه دوست و دشمن، بزرگ­ مرام بود و این البته به معنای بی ­اشتباه بودنش نیست. آن­چه در پی می ­آید نگاهی دارد به تلاش­ های او و یارانش، علت مهم بودنش و چگونگی قربانی شدنش.» گزارشی از فراز و فرود جنبش جنگل با عنوان «میرزا یونس بر سر قلاب انقلابیون قلابی»، مصاحبه با برزویه دهگان، مصحح کتاب «شوروی و جنبش جنگل»، تقویم تطبیقی جنبش جنگل، گفتگو با دکتر شاپور رواسانی، خاطراتی از ابوالقاسم کسمایی، سیدمحمد کمره ای و سرتیپ درخشانی، مصاحبه با محمدحسن اصغرنیا، سندپژوه و مدیر مرکز بازشناسی نهضت جنگل، گزارشی از سفر به زادگاه میرزا و حرف های ضدونقیض مردم درباره خیانت یارانش به او و مصاحبه با مهدی غنی از جمله مطالب این بخش است.

قبل از بخش تاریخ، بخش سیاسی قرار دارد که بر خلاف چند شماره گذشته، مطالب منطقه­ای و بین­المللی را مورد توجه قرار داده است؛ عنوان مجموعه مطالب بخش سیاسی، «نفیر شوم داعش» است که به بررسی دلایل شکلگیری و رشد این گروه تکفیری تروریستی می پردازد. جالب این است که اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان، اذعان داشته اند که داعش بر روی گسل های اقتصادی، فرهنگی و قومیتی منطقه ای شکل گرفته و بنابراین تا آن تعارضات حل نشنود، امکان کنترل داعش هم وجود نخواهد داشت. «دام داعش» به قلم سیدمهدی طباطبایی«داعش زایش می­کند» در گفتگو با ابراهیم متقی، گزارشی با عنوان «تروریست های ریشه دار»، گفتگو با محمدعلی سبحانی که گفته «داعش کنترل می شود، تمام نمی شود»، یادداشتی از حجت الله جودکی با عنوان «گفتمان تقریب و گفتمان تکفیر»، گفتگو با نماینده اقلیم کردستان در ایران با عنوان «خطر تجزیه عراق جدی است» و یادداشتی از دکتر حسین دهشیار مطالب این بخش را تشکیل می دهد.

اندیشه این شماره به «پدر روشنفکری دینی» یعنی سیدجمال الدین اسدآبادی اختصاص یافته است؛ گزارشی از عمده ترین نقدها به سیدجمال، یادداشتی از اکبر ثبوت با عنوان «سیدجمال الدین اسدابادی و تجددگرایان مسلمان در شبه قاره»، گفتگو با موسی نجفی و احمد موثقی، دو  تاریخدان و پژوهشگر از دو طیف تقریبا مخالف، مصاحبه ای غیرحضوری با سیدهادی خسروشاهی که گفته است «کسانی که اهل تاریخ نیستند، در معقولات دخالت نکنند» و گفتگو با ابوالفضل شکوری از جمله مطالب بخش اندیشه شماره 49 نسیم بیداری است.

بخش فرهنگ با رویکردی جدید، این شماره را به بررسی بلای دروغ نشسته است؛ اینکه چرا دروغ می گوییم و این صفت ناپسند کم کم به یکی از شناسه های حیات جمعی ما بدل شده است. «مفهوم دروغ در منابع اوستایی»، گفت و گو با ابوالقاسم فنایی که گفته است «اخلاق سنتی ما نیازمند بازسازی است تا کارآمد شود»، یادداشتی از حسن قاضی مردای با عنوان «گندم نمایی و جو فروشی» و گفتگو با منوچهر صانعی دره بیدی، از مهم ترین مطالب بخش تازه فرهنگ است.

در بخش ابتدای مجله، گفتگویی مهم با دو فرزند آیت اللهِ شهید دکتر بهشتی آمده که فرازهای جالبی دارد. دکتر محمدرضا و دکتر علیرضا بهشتی، در یک گفتگوی صریح به ابهامات عملکرد پدرشان در جریان تصویب قانون اساسی در مجلس خبرگان پاسخ گفته اند. تحمیل عقیده، تناقاضات ذاتی قانون اساسی، اصل ولایت فقیه و ریاست جمهوری زنان از جمله مباحث مطرح شده در این گفتگوی 3 ساعته است. مدیرمسئول نسیم بیداری هم در سرمقاله خود، 12 دلواپسی واقعی مردم در حوزه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی را تشریح کرده و گفته، همه باید دلواپس باشند و شرایط کشور، دلواپسی فرقه ای! برنمی دارد.

دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: دوشنبه 30 تیر 1393 05:02 ب.ظ