تبلیغات
کتاب باز - نسیم بیداری 50

نسیم بیداری 50

دوشنبه 3 شهریور 1393 04:31 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

«برجای مانده» عنوانی است که سرویس سیاسی نسیم بیداری برای پرونده این شماره خود برگزیده است؛ پرونده‌ای که در آن عملکرد یک ساله دولت روحانی نقد شده است و البته نیم نگاهی هم به میراث دولت قبل دارد و بنابراین نام پرونده را می‌توان ایهامی دانست که هم برجای ماندن آثار دولت قبل را تذکر می‌دهد و هم برجای ماندن برخی سیاست‌های آن دوره را. گزارشی کوتاه از عملکرد دولت در حوزه سیاسی و دیپلماسی، یادداشتی از محمداسماعیل کوثری، گفت­وگو با حسین مرعشی با عنوان «بی اعتنایی به عقبه اجتماعی به ضرر دولت تمام می‌شود»، یادداشتی از دکتر حسین دهشیار درباره لزوم توجه به جایگاه کشور در عرصه بین‌الملل، گفت­وگو با سعید حجاریان درباره روحانی و احمدی‌نژاد با عنوان «وقت ترمیم کابینه است»، گفت­وگو با قدیری ابیانه به عنوان منتقد دولت یازدهم در حوزه سیاسی و فرهنگی، گزارشی از عملکرد دولت در حوزه اقتصاد، یادداشتی خواندنی از دکتر حسین راغفر درباره نتایج سیاست‌گذاری اشتباه در صنعت پتروشیمی، یادداشتی از دکتر مهدی تقوی، گفت­وگو با احمد خرم، وزیر اسبق راه درباره وضعیت فعلی اقتصاد ایران، نقدی از دکتر فرشاد مومنی به رویکردهای دولت در بسته خروج از رکود با عنوان «غافل از تولید، بی توجه به فقر»، گزارشی از گشایش‌های فرهنگی و مخالفت با آن در یک سال گذشته، مصاحبه با خانم منیژه حکمت و دکتر کوشکی و یادداشتی از محمدرضا تاجیک، مطالب بخش سیاسی را تشکیل می‌دهد.

«صلح و سیاست» عنوان بخش تاریخ است که به بررسی شخصیت و عملکرد الهیار صالح، از یاران دکتر مصدق و از رهبران جبهه ملی می‌پردازد. «صالح اصلاح‌طلب، نیاز مصدق انقلابی» تحلیلی است درباره صالح و نقشی که می‌توانست در آن مقطع مهم از تاریخ ایران بازی کند. گفت­وگو با عباس میلانی از مطالب خواندنی این پرونده است. در درباره صالح گفته است: «شریف بود، اما تنزه‌طلبی کرد»، یادداشتی از ابراهیم ذوالفقاری، گزارشی میدانی از کاشان زادگاه صالح، گفت­وگو با حسین شاه حسینی درباره اختلاف نظر صالح و مصدق، گفت­وگو با عبدالعلی ادیب برومند که گفته «مصدقی هستیم، اما حق با صالح بود»، مصاحبه با هاشم صباغیان و گزارشی از زندگی صالح مجموعه مطالب بخش تاریخ را تشکیل می‌دهد.

«سوغات جهنم» عنوان پرونده فرهنگ است که به بحث مهم خشونت و خشونت‌طلبی پرداخته. «تفکر، لازمه غلبه بر خشونت»، «در چیستی و چرایی خشونت سیاسی»، گفت­وگو با آیت‌الله موسوی بجنوردی با عنوان «دست به خشونت بردن، بدنام کردن دین است»، گفت­وگو با هادی خانیکی با عنوان «افراطیون، رسانه‌هایی برای ایجاد خشونت می‌خواهند»، «پرسشهایی برای تمام فصول» درباره تاثیر خشونت در سینما بر جامعه، گفت­وگو با مقصود فراستخواه، «جایگاه خشونت در ایران باستان» و یک گفت­گوی خواندنی و مفصل با یک روان‌پزشک، با عنوان «سهم خود را برای کاهش خشونت ادا کنیم» مطالب این بخش را تشکیل می‌دهد.

سرمقاله مدیرمسئول «مرثیه‌ای برای مردمان مظلوم و آواره فلسطین» است. ترجمه گزارشی درباره فضای مذاکرات وین شش هم از جمله مطالب خواندنی شماره مردادماه نسیم بیداری است.

 
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: دوشنبه 3 شهریور 1393 11:26 ب.ظ