تبلیغات
کتاب باز - نسیم بیداری 52

نسیم بیداری 52

چهارشنبه 30 مهر 1393 05:46 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

«قصه‌های ما و ملکه» عنوان مجموعه مطالب بخش سیاسی شماره اخیر نسیم بیداری است که در آن تاریخ روابط ایران و انگلستان مورد بررسی قرار گرفته است. بازخوانی سیر تاریخی روابط ایران و انگلستان به قلم سیدمهدی طباطبایی با عنوان «همیشه پای لندن در میان است»، مصاحبه با عبدالله شهبازی، مورخ ضد انگلستان که گفته رضاخان قطعا انگلیسی بود، یادداشتی از دکتر حسین دهشیار با عنوان «شأن بین‌المللی و رفتار سیاسی»، گفت‌وگو با حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، گفت‌وگویی خواندنی با علی فراستی استاد ایرانی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا که سیاست‌های لندن را بازتابی از سیاست‌های مسکو دانسته و گفته باید «انگلیس‌شناسی» را جایگزین فرهنگ «انگلیس‌ستیزی» کنیم، بررسی قراردادهای میان دو کشور در گفت‌وگو با دکتر عباس میلانی با عنوان «از قدرت آن‌ها نیست، از ضعف ماست» و گفت‌وگویی با کاوه بیات درباره مناسبات ایران و انگلستان در جنگ‌های جهانی اول و دوم مطالب این بخش را تشکیل می‌دهد.

متن مذاکرات جلسه هفدهم تدوین قانون اساسی بعد از چند شماره باز به صفحات نسیم راه پیدا کرده است. بعد از این چند صفحه، بخش تاریخ شروع می‌شود با عنوان «جنگ بدون ننگ» که چنین توضیحی دارد:

«یکی از غم‌بارترین و در عین حال افتخارآمیزترین صفحات تاریخ معاصر ایران، 8 سالی است که ما از سرزمین‌مان دفاع می‌کردیم. ارتش مجهز و منظم عراق ناگاه از مرز عبور کرد و فاجعه آفرید تا خرمشهر بشود «المحمره» و اروند بشود «شط‌‌‌‌‌ العرب» و اهواز «احواز». که خوزستان جدا شود و حکومت انقلابی ایران ویران‌شده، ساقط. غیرت و حمیت اهالی این سرزمین را مهاجم نخوانده بود و غافلگیر شد. بچه‌های خرمشهر و آبادان و بعد همه شهرهای بزرگ و کوچک ایستادند و ایستادگی کردند و دشمن را بر سر جای خود نشاندند.

می‌شود پس از این‌همه سال، قصورها و تقصیرها را فهرست کرد، مقصرین و متخلفین را معرفی کرد و شرایط دفاع را تحلیل کرد اما همه این اقدامات، ذره‌ای از عظمت حماسه ملت ایران نمی‌کاهد. ملتی که به‌واقع و به دور از شعارزدگی‌های معمول، «مظلومانه» خود را به تاریخ اثبات کرد. آن‌چه در این پرونده آمده، به قاعده مالوف نسیم‌بیداری، بازخوانی متفاوتی است از آن صفحات درخشان. خاطرات کسانی که از دور و نزدیک دستی بر آتش جنگ داشتند و گوشه‌هایی از آن تاریخ را ساختند. خاطره‌هایی نشنیده از جنگ را خواهید خواند به علاوه چند قصه از بی‌شمار خاطره منتشرشده درباره دفاع مقدس.

جنگ‌ها یک سرنوشت بیشتر ندارند؛ یا پیروزی و یا شکست که روی دیگر سکه‌اش افتخار است یا ننگ. فاتحان که توانسته‌اند بر وسعت سرزمین‌شان بیافزایند و مغلوبان که نتوانسته‌اند به هدف خود برسند یا از خاک خود دفاع کنند، نصیب‌شان سرافکندگی و ننگ است. فاتحان جنگی به وسعت جنگ جهانی هم که شعارشان دفاع از حقوق و آزادی بشریت بود، از «جنایت» نتوانستند خودداری کنند. اما جنگ ایران و عراق از این قاعده مستثنی است؛ ملت ایران تاریخ را طوری نوشتند که شکست معنایی نداشته باشد. در شرایط آن روز ایران، اگر سرزمین هم از دست می‌دادیم که ندادیم، چندان عجیب نبود. این جنگ بدون ننگ برای ما آغاز شد، ادامه یافت و تمام شد. یاد همه آن افتخارافرینان گرامی...» 

گفت‌وگویی خواندنی با سردار حسین علایی درباره شرایط شروع و پایان جنگ، آغازکننده این بخش است و سپس خاطراتی از محمدحسن آصفری، سیدرضا اکرمی، سعید حجاریان، مصطفی ایزدی، غلام‌عباس توسلی، فرهود حقی، غلام‌علی رجایی، مهدی سعیدالذاکرین، داوود سلیمانی، هاشم صباغیان، محمد عطریان‌فر، قدرت‌الله علیخانی، بهروز مدرسی، سعید لیلاز، رسول منتجب‌نیا، علی شکوری‌راد، فرشاد مومنی، احمد نجفی، سیدعلی میرفتاح، ابراهیم یزدی، علی یونسی، عبدالواحد موسوی‌لاری و... آمده است. متن مذاکرات ابراهیم یزدی با صدام‌حسین در حاشیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد، درست یک‌سال پیش از آغاز جنگ و گزیده خاطره‌هایی از آیت‌الله هاشمی، سردار شهید حسن باقری، سورن هاکوپیان، شهید علی صیادشیرازی، مرحوم سیدعلی‌اکبر ابوترابی، حمید داوودآبادی، یحیی رحیم‌صفوی، علی‌اکبر ناطق‌نوری، کاظم موسوی‌بجنوردی و مرحوم عزت‌الله سحابی از دیگر مطالب بخش تاریخ شماره مهر نسیم بیداری است. یکی از مطالب خواندنی این پرونده خاطره خانم دکتر فاطمه طباطبایی همسر مرحوم سیداحمد خمینی درباره روز شروع و روز پایان جنگ است.

در بخش اقتصاد، خلف وعده دولت یازدهم در احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دست‌مایه پرونده‌ای درباره برنامه‌ریزی و برنامه‌گریزی در ایران قرار گرفته است. گزارشی تاریخی درباره شکل‌گیری تا انحلال نهاد برنامه‌ریزی در کشور با عنوان «نه سازمان، نه برنامه، زنده‌باد هرهری!» گفت‌وگو با ناصر عمو عصار و بیژن رحیمی‌دانش که هر دو از قدیمی‌های سازمان برنامه‌اند، گفت‌وگو با دکتر محمد ستاری‌فر استاد دانشگاه و رئیس سازمان مدیریت در دوره اصلاحات که گفته «تا هم‌گرا نشویم، برنامه‌ریزی فایده‌ای ندارد»، یادداشتی از دکتر محمدرضا واعظ‌مهدوی معاون اسبق امور اجتماعی سازمان و مشاور کنونی دکتر نوبخت درباره امحا و احیای سازمان برنامه، یادداشتی از دکتر فرشاد مومنی استاد توسعه دانشگاه علامه با عنوان «سازندگی برنامه‌ریزی، ویران‌گری برنامه‌گریزی» که با نگاه به دو تجربه اقتصاد ایران نگاشته شده و... مطالب بخش اقتصاد را تشکیل می‌دهد.

مرور وقایع مهرماه سال 1361 هم بخش انتهایی نسیم‌بیداری پنجاه و دوم است.

 

 
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: پنجشنبه 1 آبان 1393 01:09 ق.ظ