تبلیغات
کتاب باز - یادداشت‌های یک پزشک جوان

یادداشت‌های یک پزشک جوان

جمعه 12 دی 1393 02:46 ق.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: معرفی و مرور ،


ترکیب اطلاعات پزشکی در عالی‌ترین سطح، ذوق نویسندگی در بیشترین حد و طنازی خاص روسی در غلظت زیاد، می‌شود خاطرات مخائیل بولگاکوف که مخاطبش را شگفت‌زده می‌کند؛ متعجب از این‌که چطور می‌توان یک قضیه پزشکی، مراجعه یک بیمار و حال زار و نزار او، مراحل سخت درمان و در نهایت نجات یا مرگش را چنان روایت کرد که صحنه صحنه داستان پیش چشمت زنده شود و انگار کنی که فیلمی را دیده‌ای یا بهتر، خوانده‌ای. بولگاکوف تو را از روزهای نخست فارغ‌التحصیلی و پزشک شدنش با خود همراه می‌کند و تا اتاقی در یکی از دورافتاده‌ترین (و طبعا سردترین و تاریک‌ترین) روستاهای روسیه می‌کشاند؛ همان‌جایی که نخستین تجارب پزشکی‌اش را رقم زده است و این کار را چنان استادانه انجام می‌دهد که می‌توان سرمای «نیکولسکویه»، تاریکی راه‌های این روستا، اخلاق ساکنانش و همسایگان‌شان در دیگر قصبه‌ها و... را به وضوح خواند و یا بهتر، دید.

شور و هیجان پزشک جوان از نجات انسان یا تلاش‌‌های حتی بی‌ثمرش برای آن، در همه هفت داستان او خودنمایی می‌کند و بنابراین اطلاعاتی که مترجم در مقدمه به‌دست می‌دهد، درست و قابل باور است: «یادداشت‌های یک پزشک جوان» بر اساس واقعیت نوشته شده و بولگاکوف تقریبا همه رویدادهای توصیف‌شده در داستان‌ها را شخصا تجربه کرده و از سر گذرانده بود. پژوهش‌گران بر اساس اسناد و مدارک و به‌ویژه با استناد به خاطرات اول نویسنده، بسیاری از شباهت‌های موجود میان داستان‌ها و زندگی واقعی بولگاکوف را مشخص کرده‌اند... از این شباهت‌ها به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که بولگاکوف در شرح خدمات پزشکی خود غلو نکرده است و به‌راستی وقت و دانش و نیروی خود را از جان و دل در خدمت بیماران می‌گذاشت. بی‌دلیل نبود که نام دکتر «لیپونتی»... و دکتر بولگاکوف تا چند دهه بعد در روستاهای ایالت اسمولنسک بر سر زبان‌ها بود.

ویژگی اصلی کار نویسنده را می‌توان در موفقیت خارق‌العاده‌اش برای دراماتیزه‌کردن واقعیت‌هایی دانست که شاید کمترین دست‌مایه‌ها را برای داستان‌سرایی در اختیار می‌گذراند؛ ترس یک پزشک از نشناختن کارکرد داروها، وحشت اولین عمل جراحی، بازگرداندن بیماری که همه منتظر مرگش‌اند به زندگی، گرفتن هدیه‌ای از بیمار نجات‌یافته، فاصله بین خوانده‌های تئوریک و واقعیت‌های عینی در زایمان یک زن روستایی یا ابتکار کار گذاشتن یک میله آهنی در گلوی یک دختربچه در حال مرگ، موضوعاتی نیست که بتوان راحت درباره‌شان داستان‌سرایی کرد، آن هم به‌گونه‌ای که مخاطب غیرپزشک را نه تنها خسته و دل‌زده نمی‌کند، که او را مشتاق و پیگیر، همراه می‌سازد.

شاید بتوان گفت مشابه خیلی دیگر، تجربیات تلخ و شیرین این بخش از زندگی نویسنده، در گذر زمان در ذهنش صیقل خورده؛ جنبه‌های دراماتیک آن‌ها تقویت شده و عناصر داستانی بیشتری برای‌شان یافته تا به صورت داستان‌های فعلی درآید. اما داستان «مورفین» که روایت نویسنده از اعتیادش به این مخدر قوی‌ است، نشان می‌دهد که تنها صیقل خاطرات و ته‌نشین‌شدن تلخی و شیرینی‌هایش نیست که داستان‌های بولگاکوف را خواندنی کرده است. او نبوغ و قدرت نویسندگی خود را در این داستان مخاطب تحمیل می‌کند و از یک اتفاق چرک (که دراماتیزه شدن هم کمکی به تمیزی‌اش نمی‌کند) داستانی اثرگذار و به یاد ماندنی خلق کرده است.

اطلاعات کتاب: کتاب شامل داستان‌هایی است که نویسنده در زمان حیات خود در نشریات گوناگون و ذیل عنوان «یادداشت‌های یک پزشک» در دهه 1920 در نشریات مختلف روسیه منتشر کرده بود. خود گفته بود قصد دارد داستان‌های پزشکی‌اش را در یک مجموعه جمع‌آوری کند اما این اتفاق تا بعد از مرگش رخ نداد. بعدها و ظاهرا با کمک همسرش، داستان‌-خاطره‌های او ذیل عنوان کتاب فعلی منتشر شد. مترجم فارسی‌زبان، علاوه بر آن، داستان مورفین را هم به مجموعه افزوده است.

آبتین گلکار که ترجمه اثر را بر عهده داشته، مقدمه‌ای کوتاه اما خواندنی و کاربردی بر آن نوشته و نویسنده را به‌خوبی معرفی کرده است. با این حال هیچ توضیحی نمی‌دهد که ترجمه‌اش از کدام نسخه کتاب اصلی انجام شده، با این حال به نظر می‌رسد او کتاب را از متن روسی به فارسی برگردانده است.

کتاب «یادداشت‌های یک پزشک جوان» از سری کتاب‌های جیبی نشر ماهی است که حالامی‌توان گفت یکی از موفق‌ترین تجربه‌های کتاب‌های بداقبال جیبی محسوب می‌شود. این ترجمه نخستین بار در بهار سال 91 منتشر شد و کمتر از 18 ماه بعد به چاپ دوم رسید. چاپ سوم کتاب هم همین چند هفته پیش یعنی در پاییز 93 راهی کتاب‌فروشی‌ها شد. طرح جلد این اثر هم طبق رویه نشر ماهی بر عهده حسین سجادی بوده است.

نویسنده: میخائیل آفاناسییویچ بولکاگوف

مترجم: آبتین گلکار

ناشر: ماهی

نوبت چاپ: دوم، 1392

شابک: 6-112-209-964-978

قطع: جیبی

قیمت: 214 صفحه، 6000 تومان

 

 
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: جمعه 12 دی 1393 02:48 ق.ظ