تبلیغات
کتاب باز - نسیم‌بیداری 60

نسیم‌بیداری 60

یکشنبه 4 مرداد 1394 05:48 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

مهندس بهزاد نبوی قطعا و حتما یکی از مهره‌های اصلی ستون فقرات جریان اصلاح‌طلب ایران است؛ او در 12 سال اخیر، سه دوره کاملا متفاوت و خحتی متناقض را تجربه کرده؛ دوره صدرنشینی در دولت هشت‌ساله خاتمی که چهار سالش را نایب رئیس مجلس ششم و بازیگر اصلی پارلمان بود، دوره صبر و بازسازی که حاصل پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 84 بود و دوره سکوت که نتیجه 5 سال زندانش پس از وقایع سال سیاه 88 بود. او حالا آزاد شده و روبه‌روی خبرنگاران ماه‌نامه نسیم‌بیداری نشسته تا از یکی از عجیب‌ترین استیضاح‌های تاریخ پارلمان رمزگشایی کند.

«قصه‌های استیضاح» عنوان مجموعه گزارش‌ها و مصاحبه‌هایی است که در بخش سیاسی این شماره نسیم‌بیداری به چشم می‌خورد؛ مروری بر پر حرف‌وحدیث‌ترین استیضاح‌های پس از انقلاب، از وزیر کشور کابینه میرحسین موسوی گرفته تا وزیر علوم کابینه حسن روحانی. در واقع از 23 استیضاح وزرا در ادوار مختلف مجلس، 7 استیضاح مهم و جنجالی شامل استیضاح علی‌اکبر ناطق‌نوری (وزیر کشور دولت موسوی)، بهزاد نبوی (وزیر صنایع سنگین دولت موسوی)، عبدالله نوری (وزیر کشور کابینه خاتمی)، عطاالله مهاجرانی (وزیر ارشاد کابینه خاتمی)، احمد خرم (وزیر راه و ترابری کابیته خاتمی)، عبدالرضا شیخ‌الاسلامی (وزیر کار و تعاون کابینه احمدی‌نژاد) و رضا فرجی‌دانا (وزیر علوم کابینه روحانی) مورد بررسی و کنکاش قرار گرفته است. زمینه‌ها، خط اصلی انتقاد از وزیر، دفاعیات و امهات استدلال‌ها در دفاع یا مخالفت و سرانجام کار هر کدام از استیضاح‌ها در یک گزارش منعکس شده و کسانی از دست‌اندرکاران استیضاح درباره آن سخن گفته‌اند. برای نمونه سیدرضا اکرمی و سیدحسن موسوی‌تبریزی درباره استیضاح ناطق‌نوری، متفق‌القولند که آن اقدام هیچ پس‌زمینه سیاسی‌ای نداشت. احمد خرم اما استیضاح خود را یک عمل کاملا سیاسی از سوی مجلس اصول‌گرای هفتم می‌داند و معتقد است اصول‌گرایان می‌خواستند با حذف او از کابینه، به دولت اصلاحات ضرب‌شست نشان دهند.

عجیب نیست که عجیب‌ترین همه استیضاح‌ها، حجم عمده‌ای از مطالب را به خود اختصاص دهد؛ بهزاد نبوی درست یک روز پس از معرفی وزرای دولت پنجم به مجلس سوم، یعنی کمتر از ده روز مانده به عمر وزارتش استیضاح شد. آن‌طور که در گزارش این استیضاح آمده، بازیگران اصلی استیضاح نبوی، نمایندگان شاخص جناح راست از جمله مرحوم موحدی‌ساوجی و علی یوسف‌پور بودند. اما خود نبوی می‌گوید کارگردان پشت پرده استیضاحش، کسانی از جناح چپ بودند که گمان می‌کردند او «گرایش‌های سرمایه‌داری پیدا کرده.» و گرچه یوسف‌پور معتقد است که علت اصلی استیضاح ناکارآمدی و فساد در زیرمجموعه وزیر صنایع سنگین بود و هیچ صبغه و عقبه سیاسی نداشت، نبوی اصرار دارد که استیضاحش سیاسی و با هدف بردن آبرو و ریختن اعتبارش صورت گرفت.

گزارش‌های استیضاح نوری و مهاجرانی و خرم، هر سه از کابینه اصلاحات و به فاعلیت جناح راست، یادآوری‌های جذابی دارد؛ این‌که چگونه بخت مسلم ریاست مجلس پنجم از سوی همکاران سابق خود متهم به تنش‌آفرینی شد؟ بازی زبانی وزیر ارشاد چگونه مخالفانش را گیج کرد؟ آبروزیزی روز افتتاح فرودگاه امام چگونه به خانه‌‌نشینی وزیر راه منتهی شد و... سیدمحمد ابطحی که نزدیک به چهارسال رئیس دفتر خاتمی بود و همین مقدار معاون پارلمانی او هم نکات جالبی از تعامل دولت و مجلس دارد؛ خصوصا آن‌جا که درباره حجم زیاد استیضاح‌ها در مجلس ششم –که با دولت هم‌سو بود- توضیح می‌دهد.

«قربانی بگم‌بگم» عنوان گزارش استیضاح وزیر کار احمدی‌نژاد و آن افتضاح پخش فیلم و درگیری لفظی بین روسای قوه مجریه و مقننه است. «استیضاح با طعم بورسیه» هم به بررسی دلایل و زمینه‌های حذف فرجی‌دانا از کابینه حسن روحانی می‌پردازد.

در بخش فرهنگ، درباره «غربت قرآن» سخن رفته است؛ این‌که کتاب پیامبر آخرالزمان برای بشر مدرن چه دارد و چگونه می‌توان آن را دریافت و در زندگی امروز به کار بست. در مطلب نخست با عنوان «گفتمان قرآنی در سیاست ایرانی» نویسنده به بررسی گفتمان‌های سیاسی و نسبت آن با آموزه‌های قرآنی در ایران عصر جمهوری پرداختهو مطلب بعد، مصاحبه‌ای است با دکتر مهدی محسنیان‌راد، استاد ارشد ارتباطات و صاحب کتاب «هنجارها در سه کتاب مقدس». یک مقاله از مریم صالحی‌نیا، گفت‌وگوهایی با بهاالدین خرمشاهی، هاشم هاشم‌زاده هریسی و محمدعلی ایازی و مقاله‌ای از یک قرآن‌پژوه ایرانی-آلمانی با نام نوید کرمانی مطالب این بخش را تشکیل می‌دهد.

در بخش پیش‌خوان این شماره، جدیدترین مقاله نشریه معتبر نیویورکر درباره ایران درج شده است. این مقاله را خانم رابین رایت نوشته و در آن اشاره کرده که مواضع طرف ایرانی در مذاکرات هسته‌ای، تحت‌تأثیر مستقیم اتفاقاتی است که در طول 8 سال جنگ تحمیلی عراق به ایران رخ داده. رایت درباره غواصان دست بسته هم نکات تکان‌دهنده‌ای آورده است.  
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: یکشنبه 4 مرداد 1394 05:53 ب.ظ