مجله توفیق

جمعه 3 شهریور 1396 04:05 ق.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: مجله بازی ،

ارگان حزب خران؛ خودشان را راحت کرده بودند با همین پاره‌خط که دیگر توضیح ندهند به هیچ دسته و گروه و حزبی تعلق ندارند. «توفیق»، در دهه 1340 یکی از مهمترین مطبوعات ایران بود. نشریه‌ای طناز که با زیرکی، دولت و مجلس و شهرداری و دانشگاه و اتوبوس‌رانی و... را به نقد می‌کشید، آن هم تند و تیز. 

امتیازش را حسین توفیق گرفت به سال 1301. او سردبیری روزنامه گل‌زرد را تجربه کرده بود و نشریه‌ای درآورد جدی که موضوع اصلی‌اش ادبیات و اخلاق بود. گاه کاریکاتورهایی هم درج می‌کرد که همین مضامین را به طنز تصویر می‌کرد. حسین توفیق سال 1318 درگذشت و البته تا این زمان، برای 6 سال تمام مطالب مجله‌ -که امتیاز روزنامه داشت- به شعر بود. پس از شهریور 20 فرزندش محمدعلی، کار توفیق را ادامه داد. در این دوره مجله با تم فکاهی وضعیت امنیت ایران و بی‌ثباتی دولت‌ها را دستمایه قرار می‌داد که سبب شد بارها توقیف شود. از حامیان ملی‌شدن نفت بود و البته از منتقدان ملایم دولت مصدق. روز کودتا، دفتر این نشریه هم غارت شد و سردبیرش دستگیر و تبعید.

آخرین روز سال 36، توفیق‌های دیگر؛ حسن و حسین و عباس، انتشار مجله دایی بزرگ را از سر گرفتند. از همین شماره بود که «ارگان رسمی حزب خران» بر پیشانی توفیق نقش بست و چون همان شماره به چاپ سوم رسید، مصمم شدند که کار را ادامه دهند. کم‌‌کم مردم با کاکاتوفیق و گشنیز خانم و ممولی و اجل معلق و ابن‌جنی و خروس اخته و زرشک و دیگران که نخست‌وزیر و وزیران و نمایندگان مجلس و شهردار و بانکدار و... را به سخره می‌گرفتند، آشنا شدند. توفیق با دربار کاری نداشت اما آن‌قدر جسارت داشت که از اسرائیلی‌های متجاوز به اعراب و آمریکای متجاوز به ویتنام به طنز بد بگوید. بخت هم روزی رو کرد به تحریریه توفیق که امیرعباس هویدا نخست‌وزیر شد. هویدا شد موضوع اصلی کاریکاتورهای توفیق که البته رونقش را هم در پی داشت. آن‌قدر در گیردادن به هویدا مصر بود که عاقبت در تیر ماه 50 توقیف شد. روایتی هم البته وجود دارد که عصبانیت شاه از کاریکاتورها و شوخی‌های متعدد با کارگزاران دولت -که در معنای مستتر کل نظام حاکم را دربرمی‌گرفت- سبب مرگ نشریه شد. بی‌عملی هویدا از سویی و لغو امتیاز نشریه از سوی دیگر، این گمانه را تقویت می‌کند اما چه شاه را خوش نیامده باشد، چه هویدا را، توقیف توفیق، یک پیام بیشتر نداشت؛ نظام پهلوی دیگر حتی تحمل انتقادهای مطایبه‌آمیز یک هفته‌نامه را هم ندارد. 
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: جمعه 3 شهریور 1396 04:13 ق.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات