اقتصاد ایران در دوران تعدیل ساختاری

پنجشنبه 30 دی 1389 05:27 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: معرفی و مرور ،

این روزها که هدفمند شدن یارانه ­ها و آزادسازی قیمت­ ها، نقل همه محافل سیاسی و دوستانه و خانوادگی شده، توجه به اقتصاد و وضعیت گذشته و آینده آن مورد توجه قرار گرفته است. یکی از کسانی که همواره به نقد سیاست­ های اقتصادی دولت­ های پس از جنگ پرداخته، دکتر فرشاد مومنی است. او در این کتاب با نقد صریح برنامه تعدیل ساختاری که در قالب برنامه اول توسعه در کشور اجرا شد، معتقد است عدم شناخت از وضعیت اجتماعی و فرهنگی مردم ایران و عمل به توصیه­ های بانک جهانی و صندوق بین­ المللی پول، عملا باعث تشدید پیچیدگی­ های مسائل اقتصادی ایران شد و بسیاری از مشکلات امروز ناشی از همان سیاست ­های اقتصادی پس از جنگ است.

در پشت جلد کتاب می­ خوانیم: «تعدیل اقتصادی یکی از مهم ترین و اثرگذارترین تحولات اقتصادی تاریخ معاصر ایران است که در حساس­ ترین دوران و استثنایی­ ترین شرایط کشور به اجرا گذارده شد. گستردگی طیف نظرات و مواضع در خصوص علل و عوامل این تجربه تلخ، ناموفق و خسارت­ بار از یک سو و محدودیت مطالب منتشر شده در این خصوص به منابع صرفا ترجمه ­ای و همسو با موج ایجاد شده، ضرورت انتشار این کتاب را نمایان می­ کند... کتاب حاضر سندی تاریخی است که نشان می ­دهد سیاست­ های ناسنجیده و نتایج خسارت­ بار آن­ ها، نه به دلیل نبود نظرات کارشناسانه و متناسب با شرایط بومی کشور، که به دلیل نادیده گرفتن آن­ هاست. تجربه­ ای که باید از آن درس گرفت و مانع آن شد.»

از آن­جا که بخش زیادی از اقتصاددانان کشور و بخصوص اقتصاددانان نهادگرا، هدفمندی را از تبار طرح تعدیل می­دانند، مطالعه این کتاب بسیاری از مفروضات نادرست درباره اقتصاد ایران را اصلاح می­کند (مانند دولتی شدن اقتصاد ایران در دوره جنگ و خصوصی شدن آن در دوره بعد).

بر اساس استدلال­ های مطرح شده درباره عدم سازگاری برنامه تعدیل ساختاری با شرایط اقتصاد ایران، می­ توان هدفمندی را در کنار طرح تثبیت قیمت ­ها در سال 82 و 83 گذاشت، آن را با شعار عدالت­ گستری مقایسه کرد، به آمار و ارقام صادرات و واردات، سرمایه­ گذاری، فروش نفت، بودجه جاری و عمرانی، نقدینگی و پایه پولی و... نگاه کرد، نامه اقتصاددانان به رئیس ­جمهور را به یاد آورد، هشدار مرکز پژوهش ­های مجلس را مرور کرد و به این نتیجه رسید که امکان تکرار تجربه آغاز دهه 70 در ابتدای دهه 90 وجود دارد.

اطلاعات کتاب: «اقتصاد ایران در دوران تعدیل ساختاری» شامل چهارده مقاله است که در دوره زمانی 73 تا 80 در سمینارها ارائه یا در ژورنال­ های علمی و مطبوعات درج شده­ اند. این 14 مقاله به همراه یک مقدمه، محتوای 360 صفحه­ای کتاب را تشکیل می­ دهند. چاپ نخست این اثر در سال 86 توسط نقش و نگار و با قیمت 3900 تومان منتشر شد.
دیدگاه ها : شما بگویید
آخرین ویرایش: سه شنبه 22 فروردین 1391 02:25 ب.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic