هویت

دوشنبه 23 آبان 1390 02:21 ب.ظ

نویسنده : علی نیلی
ارسال شده در: ناب و نایاب ،

در سال های ابتدایی دهه هفتاد، وقتی بحث تهاجم فرهنگی بالا گرفت و فشارها به حدی رسید که سیدمحمد خاتمی و تیمش را از ادامه کار در وزارت ارشاد بازداشت، برنامه ای از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد با عنوان «هویت». این برنامه، در واقع از اولین محصولات مستند تلویزیون در حوزه ای غیر از جنگ بود و می خواست عوامل تهاجم فرهنگی را به مردم معرفی کند و با توجه به سلیقه حاکم بر صداوسیما در همه این سال ها، می شود حدس زد برنامه چه کسانی را به عنوان عوامل تهاجم فرهنگی معرفی می کرد: سیاهه ای از عزت الله سحابی گرفته تا داریوش شایگان و از هوشنگ گلشیری تا سعیدی سیرجانی. هویت، موفق بود و توانست تا مدتی بر فعالیت های روشنفکران جامعه سایه بیاندازد و آن را کند کند. کمی بعد، خبر مرگ سعیدی سیرجانی در زندان و بر اثر انسداد روده هم منتشر شد و پازل هویت را کامل کرد. هویت چند ماه و در پربیننده ترین ساعت، بعدازظهرهای پنجشنبه، از شبکه اول پخش می شد و تقریبا کسی را نویسندگان و پژوهشگران را بی نصیب نگذاشت؛ ایرج افشار، اسلامی ندوشن، غلامحسین ساعدی، احمد شاملو و...

اما چندی نگذشت که مناسبات تغییر کرد و مردم با انتخاب خاتمی در خرداد 76، از سیاست های فرهنگی حاکم اعلام نارضایتی کردند. در همان ایام هم مخالفان خاتمی، تلاش گسترده ای داشتند برای آن که نشان دهند او و همفکرانش راه را بر تهاجم فرهنگی باز کرده اند و در صورت انتخاب، باورهای دینی مردم را نشانه می روند. انتشار ویژه نامه یالثارات و پخش فیلم هایی با عنوان کارناوال عصر عاشورا از همین دست تلاش ها بود. وقتی عطاالله مهاجرانی به عنوان گزینه وزارت ارشاد مطرح شد، و او از شریعت سهله و سمحه سخن گفت، باز تبلیغات علیه دولت تازه رواج پیدا کرد. در شهریور 76، درست چند روز بعد از رای اعتماد مجلس پنجم به کابینه خاتمی و آغاز فعالیت رسمی دولت، متن برنامه هویت به صورت کتاب منتشر شد و نکته جالب اینکه دکتر مهدی خزعلی، که این روزها به عنوان یکی از مخالفان سیاست های موجود شناخته می شود، ناشر این کتاب بود.

خزعلی در مقدمه ای بر هویت نوشته است: «هویت بازگشت به خویشتن است، نگاهی است به خود، و بارورکردن ارزش های خویش، نگاهی به خانه دوست و نظری به اردوگاه دشمن، نگرشی به درون و برون، گاه از بیرون به خانه می نگرد و از چشم بیگانگان نگاه می کند، از منظر دگراندیشان خود را قضاوت می کند، و از دیدگاه بداندیشان آشنا می شود. سلاح دوست و دشمن را می شناسد، پس آن گاه به خود می آید، و خود را برای دفاع فرهنگی آماده می سازد. آری بداندیشان دیگر با سلاح نظامی و سیاسی به مبارزه نمی آیند، لشکر کفر با شعار استحاله فرهنگی در راه است. و دوستان ناآگاه نیز با تسامح و تساهل راه را بر بیگانگان هموار می سازند...»

اطلاعات کتاب: هویت، پیاده شده متن 22 برنامه تلویزیونی است که شامل متن نرشین ها و تحلیل ها، متن سخنرانی های ضبط شده از جلسات ضدانقلاب، متن اعترافات دستگیرشدگان و... می شود.

چاپ اول و دوم کتاب 378 صفحه ای هویت در شهریور 76 منتشر شد و تا آذر به چاپ چهارم رسید.

تنظیم و گردآوری: مسعود خرم

ناشر: حیان

قطع: رقعی

شابک: 0-239-460-964

قیمت: 1200 تومان
دیدگاه ها : شما گفتید
آخرین ویرایش: دوشنبه 21 فروردین 1391 03:32 ب.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic